fot. PAP/Adam Warżawa

Obchody rocznicy „Czarnego Czwartku”

Trwają obchody związane z 45. rocznicą wydarzeń Grudnia’70.  Dziś przypada rocznica tzw. „Czarnego Czwartku”. 17 grudnia 1970 roku w Gdyni i w Szczecinie od kul milicji zginęło co najmniej 28 osób, wiele osób było rannych.

W gdyńskich uroczystościach, bierze udział prezydent Andrzej Duda. Obchody rozpoczęły się apelem poległych i modlitwą przy Pomniku Ofiar Grudnia ’70. O godz. 16.30 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa sprawowana będzie Msza św. Następnie uczestnicy przemaszerują pod pomnik Urzędu Miasta.

Henryk Różański, emerytowany stoczniowiec, uczestnik Grudnia’70 mówi, że nawet po tylu latach ciężko jest wspominać tamte wydarzenia.

– Godzina 6.00 rano, tłum ludzi poszedł kładką, przy przystanku Gdynia-Stocznia. Szliśmy do pracy. Tam nas przywitały krzykaczki: „Pracy nie ma. Wracajcie do domu”. Oburzenie było duże. Ludzi zaczęli głośno komentować, zatłoczenie było olbrzymie, bo z wszystkich stron pojazdy przywiozły ludzi. Zaśpiewano hymn Polski, a po nim ktoś rzucił hasło: „Wyklęci powstańcie ludu z ziemi”. W tym momencie rozległ się huk armatni z czołgu. Później dopiero zorientowaliśmy się, że to był sygnał do otwarcia ognia z broni maszynowej – powiedział Henryk Różański.

W Gdańsku obchody rozpoczną się o godz. 10.00 złożeniem kwiatów przez pracowników Stoczni Gdańsk oraz delegacje szkół przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Fala strajków i demonstracji, która w grudniu 1970 r. przetoczyła się przez Wybrzeże, była spowodowana podwyżkami cen wprowadzonymi przez władze PRL.

RIRM

drukuj