fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego

Dokładnie 77 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, wybuchło Powstanie Warszawskie. Dziś w całym kraju odbywały się uroczystości rocznicowe.

1 sierpnia 1944 roku rozpoczęła się największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się o godz. 17.00 nazywanej godziną „W”.

– O godz. 17.00 w Warszawie panował największy ruch. To były godziny szczytu, ulice były pełne ludzi, a czujność Niemców spadała do zera. I to był najlepszy moment do tego, aby rozpocząć akcję zbrojną w Warszawie – wyjaśnił Rafał Michalski, historyk IPN Katowice.

Hołd Powstańcom oddano dziś w wielu miejscach w stolicy. Uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 77 lat  rozpoczęły się przed południem w Parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera. Pod pomnikiem „Mokotów Walczący 1944” złożono wieńce oraz zapalono „ogień pamięci”

– Mokotów pamięta – zapewnił Rafał Miastowski, burmistrz dzielnicy Mokotów.

Na warszawskiej Woli przy tablicy upamiętniającej 2500 mieszkańców Woli zamordowanych w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego kwiaty złożył prezydent Andrzej Duda.

– To były niewinne ofiary cywilne, zwykli mieszkańcy Warszawy, których gromadzono i mordowano – przypomniał prezydent RP.

Cierpienie mieszkańców Warszawy było ogromne, a jeszcze większy duch bohaterstwa.

– Nie byłoby tej wolności, gdyby nie tamto bohaterstwo, krew i poświęcenie. Cześć i Chwała Bohaterom – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Cześć Bohaterom oddana została także przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. By uczcić pamięć o Postaniu i Powstańcach do Warszawy przyjechało dziś wielu Polaków z różnych stron kraju i z zagranicy.

– Tego typu wydarzenia, jak chociażby Powstanie Warszawskie, buduje polskiego ducha, którego potrzebuje polska młodzież w tych czasach – ocenił Jakub, mieszkaniec Rudy Śląskiej.

– Mój ojciec był AK-owcem wraz z całą rodziną – powiedział Marek Rudnicki, mieszkaniec Finlandii.

– Dla nas jest to jednak symbol Państwa Polskiego i jego  wspaniałości. Myślimy, że to będzie trwało – poinformował Arkadiusz, mieszkaniec Warszawy.

O godz. 17.00 – w godz. „W” – kiedy wybuchło Powstanie, w całej Polsce zawyły syreny.

Na ulicach stolicy przystanęli przechodnie, zatrzymały się samochody, tramwaje i autobusy. Kulminacyjnym punktem obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego – były uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis.

Modlitwie w intencji poległych przewodniczył ks. abp gen. Józef Guzdek, ordynariusz białostocki i administrator apostolski Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

– Wpatrujemy się w powstańcze krzyże, które przemawiają i przypominają ewangeliczną prawdę „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Są one znakiem najważniejszych i niezaprzeczalnych wartości – podkreślił ks. abp gen. Józef Guzdek.

Hołd Powstańcom przed pomnikiem oddali  przedstawiciele najwyższych władz państwowych weterani i warszawiacy.

TV Trwam News

drukuj