fot. ipn.gov.pl

Obchody 35. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego

W Dąbrowie Górniczej odbędą się obchody 35. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego. W tym roku działacze opozycji antykomunistycznej w PRL-u otrzymają Krzyże Wolności i Solidarności. Aktu dekoracji dokona prezes IPN dr Łukasz Kamiński.

Uroczystości rozpoczną się od Eucharystii o godz. 9.00 sprawowanej w sanktuarium św. Antoniego z Padwy, następnie zgromadzeni przejdą przed Pomnik Porozumienia Katowickiego, gdzie zostaną złożone kwiaty. O godz. 13.00 w Pałacu Kultury Zagłębia zostaną wręczone odznaczenia.

Jerzy Goiński, przewodniczący Solidarności w hucie Acellor Mittal Poland w Dąbrowie Górniczej, mówi, że Porozumienie Katowickie rozszerzyło prawa związkowców na cały kraj.

– Myślę, że to porozumienie, które było na naszym terenie, czyli Porozumienie Katowickie, było wtedy na pewno gwoździem do trumny, jeżeli chodzi o dobicie komuny. Wiadomo, najbardziej obawiali się wtedy tego typu zakładów jeżeli chodzi o niepokoje społeczne, a tym bardziej ówczesnej Huty Katowice, która była oczkiem w głowie komuny i całego systemu. Ten ruch i to spowodowało, że zapisaliśmy się znacząco w przemianach politycznych – powiedział Jerzy Goiński.

Zgodnie z porozumieniem rząd gwarantował związkowcom dostęp do mediów oraz gwarancję uczestnictwa strony związkowej w pracach nad nowymi ustawami: Kodeksem pracy, o związkach zawodowych i o samorządzie robotniczym. Strona rządowa zobowiązywała się ponadto do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim strajkującym.

RIRM

 

drukuj