NRL apeluje do rządzących m.in. o ustalenie zasad refundowania kosztów leczenia cudzoziemców

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do rządzących o podjęcie działań ograniczających zadłużanie się placówek ochrony zdrowia w związku z udzielaniem koniecznej pomocy medycznej nieubezpieczonym cudzoziemcom.

Szpitale mają kłopot szczególnie z obywatelami państw spoza Unii Europejskiej, głównie z Ukraińcami, których w ostatnim czasie przybywa do naszego kraju coraz więcej.

Apel o rozwiązanie tego problemu samorząd lekarski wystosował do ministrów: zdrowia, spraw zagranicznych oraz wewnętrznych i administracji.

Placówki medyczne muszą udzielać niezbędnej pomocy każdemu. Gdy obcokrajowiec nie ma ubezpieczenia ani środków na pokrycie leczenia, uzyskanie zapłaty często jest niemożliwie, a domaganie się jej sądowo jest nieskuteczne.

Sytuacja ta prowadzi do zadłużania się szpitali, na czym cierpią polscy pacjenci – mówi Maciej Hamankiewicz, członek Naczelnej Rady Lekarskiej.

– Brak pełnego zwrotu dla szpitala poniesionych kosztów rodzi za sobą kolejne zadłużanie się tych szpitali, kolejne narastanie bilansów ujemnych. To z kolei bardzo negatywnie rzutuje na sytuację polskich pacjentów w tych szpitalach, bo niewątpliwie szpital, który nie ma zabezpieczonych środków finansowych, nie jest w stanie zabezpieczyć wszystkich potrzebnych rzeczy dla pacjentów tam przebywających. Również rzutuje to źle na sytuację personalną w szpitalach, dlatego samorząd lekarski apeluje o to, aby w pełni pokrywać koszty leczenia w tym momencie w szczególności cudzoziemców – wskazuje Maciej Hamankiewicz.

NRL postuluje m.in. o ustalenie na drodze umów międzynarodowych zasad refundowania kosztów leczenia cudzoziemców. Domaga się też wymogu posiadania przez nich ubezpieczenia i utworzenia funduszu gwarancyjnego na pokrycie kosztów leczenia w przypadkach braku ich uzyskania od pacjentów.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl