fot. PAP/Radek Pietruszka

W nowym roku świętujemy 100-lecie odzyskania Niepodległości

Narodowe obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości to jedno z ważniejszych wydarzeń nowego 2018 roku w Polsce.

W jego ramach odbędzie się wiele uroczystości oraz okolicznościowych imprez kulturalnych i patriotycznych. Ich planowaniem zajmuje się m.in. Komitet Narodowych Obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Zadaniem Komitetu do 2021 r. jest upamiętnianie i uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem oraz utrwaleniem polskiej niepodległości.

Zespół ma też inicjować współpracę między partiami, związkami wyznaniowymi, zawodowymi, organizacjami kombatanckimi, społecznymi i artystami.

Chodzi przede wszystkim o to, by godnie i w jedności uczcić historyczną rocznicę oraz podjąć inicjatywy na przyszłość – powiedział Jarosław Sellin, wiceminister kultury i pełnomocnik rządu ds. obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości.

– Zależy mi też na tym, żeby mimo ostrych sporów politycznych, wewnętrznego konfliktu politycznego, wokół tej sprawy zbudowali poczucie pewnej wspólnoty, wspólnie radowali się  z tego, co udało się naszym przodkom osiągnąć, ale też wyciągali wnioski z tego, jak polska historia wyglądała, jakie są stałe zagrożenia, wynikające z naszego położenia geopolitycznego, niezmiennego przecież, i z tej historii wyciągali też lekcję. To jest bardzo ważna rzecz – podkreślił Jarosław Sellin.

11. listopada 1918 r., Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo wojsk polskich marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. W 1937 r. Sejm RP ustanowił w dniu 11 listopada państwowe obchody Święta Niepodległości.

RIRM

drukuj