fot. PAP/Andrzej Grygiel

Nowy program dla Polski

Efektem konwencji Zjednoczonej Prawicy ma być nowy program dla Polski przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Wyborców z różnym skutkiem próbuje zdobyć opozycja. Platforma Obywatelska rozmawiając z Polakami zaliczyła kompromitację. PSL chce zawiązać koalicji z PO, ale pod własnymi warunkami. 

Prawo i Sprawiedliwość stawia na konkrety i pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami dla Polaków.

– Ta konferencja ma jako swój główny cel – wyznaczenie kierunków tej pracy, rozwiązań, które przyjmiemy, tego wszystkiego, co wiąże się z jej efektywnością, z tym, co jest naszym celem, by ta praca rzeczywiście służyła Polakom i Polsce – mówił Jarosław Kaczyński.

Nowe propozycje będą kontynuacją dotychczasowych programów społecznych i gospodarczych.

– Rodzina jest fundamentem naszego rozwoju. Będziemy też w najbliższym czasie wiele nowych projektów programów pokazywać – mówił podczas spotkania z mieszkańcami Kielna w województwie Pomorskim premier Mateusz Morawiecki.

W czasie gdy PiS przedstawia konkrety dla wyborców, opozycja wciąć próbuje się dogadać, w jakiej formule wystartuje w nadchodzących wyborach.

– My nie możemy się oglądać. My musimy być przygotowani z naszym programem. Jeżeli będziemy oglądali się, co dzieje się na opozycja, to prosta droga do przegranej – mówił poseł PiS Bartosz Kownacki.

PSL liczy na koalicję z PO, ale bez udziału SLD i Wiosny. Według Piotra Zgorzelskiego z PSL, są małe szanse na takie rozwiązanie.

– Wczoraj została powołana Koalicja Polska-Polskie Stronnictwo Ludowe, rada programowa, sztab i idziemy do przodu. Oczywiście jest moment na rozmowy dwóch liderów, ale mam wrażenie, że Platforma jest formacją skręcającą w lewo, my natomiast plasujemy się w centrum – wskazał Piotr Zgorzelski.

Grzegorz Schetyna wciąż liczy, że uda mu się przekonać ludowców do wspólnego startu.

– W imieniu Koalicji Obywatelskiej i Samorządowców deklaruję ponownie chęć rozmów o szerszej koalicji, przede wszystkim z PSL. Szerokiego bloku demokratycznych środowisk opozycji chcą Polki i Polacy. Rozmowy w przyszłym tygodniu – napisał na Twitterze Grzegorz Schetyna.  

Ta ciągła niepewność wywołuje nerwowe reakcje wśród polityków opozycji. Rozgoryczenia nie ukrywa wiceprzewodniczący SLD Wincenty Elsner.

– Nie wiem jak Wy, ale ja mam już dość czekania w przedpokoju Schetyny. I milczącego znoszenia wypowiedzi polityków PO, że SLD jest partią gorszego sortu. Tfu, nie gorszego sortu. Drugiego wyboru. Bo partią pierwszego wyboru PO ochrzciło PSL – wskazał Wincenty Elsner.

Koalicja Obywatelska w tej kampanii stawia na spotkania z wyborcami.

– Najpierw podajcie program a dopiero wyjdźcie z apelem, żeby na was głosować – mówią wyborcy do PO.

Efekty rozmów z Polakami partia ma przedstawić w sobotę – powiedział w Rzeszowie poseł PO Zdzisław Gawlik.

– Będzie prezentowany w najbliższy piątek i sobotę w Warszawie na konwencji Koalicji Obywatelskiej, w której zaprezentujemy w kilkunastu panelach informacje o programie KO – mówił Zdzisław Gawlik.

Z sobotniej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego można było wywnioskować, że wybory mogą odbyć się 13 października. W tej sprawie prezydent nie podjął jeszcze decyzji.

– Pan prezydent ma czas do 14 sierpnia na ogłoszenie daty wyborów. Oczywiście od razu mogę powiedzieć, że pan prezydent z pewnością nie będzie czekał do ostatniego dnia na ogłoszenie takiej decyzji, natomiast mówienie dzisiaj o terminie wyborów jest nieuprawnione – podkreślił rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Program Prawa i Sprawiedliwości mamy poznać w sierpniu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj