Nieudolna polityka rządu wobec niepełnosprawnych

Finansowanie z PFRON-u potrzeb niepełnosprawnych identyfikuje je,  lecz ich nie zaspokaja – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Izba podnosi, że w latach 2011-2013 samorządy otrzymały na rehabilitację osób niepełnosprawnych ok. 2,5 mld zł. Z kwoty tej wykorzystano zaledwie 10-13 proc. środków na tworzenie miejsc pracy dla niepełnosprawnych.

Kontrolerzy wskazali również, że blisko 94% środków własnych samorządy przeznaczyły na warsztaty terapii zajęciowej, jednak nie spełniały one swojej roli.

Według Izby, PFRON nie prowadził tzw. ewaluacji, tj. oceny efektywności i skuteczności wykorzystania środków według algorytmu.

Poseł Stanisław Szwed z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny mówi, że raport NIK-u obnażył nieudolną politykę rządu PO-PSL wobec osób  niepełnosprawnych.

– Dotacja z budżetu państwa na PFRON została zmniejszona i powoduje to, że te środki są mniejsze. Dlatego też jest mniej środków na rehabilitację, na turnusy rehabilitacyjne. Problemem jest także słabe wykorzystanie tych środków. Z jednej strony środki są niewykorzystywane, a z drugiej jest ich za mało. Jesteśmy też po nowelizacji ustawy, która odebrała części osób niepełnosprawnych – szczególnie z trzecią grupą, czyli z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – dotacje. Przedsiębiorcom odebrano dopłatę do wynagrodzeń. Spowodowało to, że wiele zakładów pracy chronionej musiało zwolnić ludzi z pracy. Koalicja rządząca szuka oszczędności także na tej najsłabszej grupie niepełnosprawnych – skomentował poseł Stanisław Szwed.

Najwyższa Izba Kontroli wskazała też, że w latach 2011-2013 w powiatach objętych kontrolą tylko 1-2 proc. osób biorących udział w warsztatach podjęło pracę.

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl