Nabożeństwa fatimskie w Polsce i na świecie

W każdą pierwsza sobotę miesiąca wierni w Polsce i na świecie gromadzą się na nabożeństwie Wielkiej Nowenny Fatimskiej. W każdym z tych modlitewnych spotkań bierze udział od kilkuset do kilku tysięcy wiernych.

Uroczystości Fatimskie organizowane są od maja do października, zawsze w pierwszą niedzielę po 13 dniu miesiąca (wyjątkiem jest miesiąc sierpień, kiedy odbywają się uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny tj. 15 sierpnia).

Wielka Nowenna Fatimska to czas, który przygotowuje wiernych do obchodów 100. rocznicy Objawień Fatimskich. Inicjatywa ta została podjęta 13 maja 2009 roku. Nowenna ma trwać 9 lat do 13 maja 2017 roku. Uroczystość ma charakter ekspiacyjny i obejmuje wspólne odmawianie Różańca. Każdorazowo odmawia się jedną z czterech jego części.

 

* * *

Pokutne Nabożeństwo Fatimskie

Wielka Nowenna Fatimska jest to czas przed stuleciem Objawień Fatimskich, w którym to zapraszamy wszystkich do powrotu do treści Orędzia Matki Bożej z Fatimy. Wszyscy znamy Fatimę przez dzień 13. danego miesiąca, który jest Dniem Fatimskim; dniem Objawień Maryjnych. W tym dniu w wielu parafiach są odprawiane Nabożeństwa Fatimskie, tzw. trwania czy procesje. Jednak w treści orędzia jest coś więcej. Maryja w swoich objawieniach wzywa do kultu Jej Niepokalanego Serca i codziennego różańca. Za tym kryje się akt poświęcenia Sercu Niepokalanemu i praktyka pierwszych sobót miesiąca.

Wielka Nowenna jest czasem, przez który zapraszamy wszystkich do poznania prawdziwej treści Orędzia Matki Bożej i do podjęcia wezwań, w nim zawartych. Przesłaniem Nowenny jest uświadomienie każdemu tego, czego pragnie od nas Maryja objawiając się w Fatimie. Nowenna jest nie tyle formą nabożeństwa, co określeniem samego czasu – 9. lat przygotowań do 100-lecia objawień fatimskich. Poszczególne lata zostały podzielone według najważniejszych treści Orędzia Fatimskiego.

W ramach Nowenny będziemy rozważać naglące apele, jakie przez Niepokalane Serce Maryi kieruje do nas Bóg. Przez 9 kolejnych lat, sześć miesięcy fatimskich (maj – październik) będzie okazją do podejmowania szczegółowych wątków, związanych z przewodnim hasłem roku.

Wielu pytam: co to znaczy włączyć się w Nowennę? To znaczy uczynić cokolwiek, by odpowiedzieć na Apel Matki Bożej, na to, co jest zawarte w Jej przesłaniu. Nowenna jest przy okazji przypomnieniem całej nauki Kościoła; od papieża Piusa XII, Pawła VI, Jana Pawła II, obecnie Benedykta XVI, którzy przypominają nam Fatimę przez pryzmat kultu Niepokalanego Serca Maryi.

Maryja mówi „Przychodźcie każdego 13., a powiem wam kim jestem i czego pragnę”. Chodzi o to, żeby wyjść poza ten obręb dnia 13. Dzień 13. rzeczywiście jest faktem objawień, jednak trzeba zwrócić bardziej uwagę na to, że skoro Maryja objawia się, to oznacza to, że czegoś od nas pragnie. Maryja pokazuje nam sytuację świata; obrazując piekło, to skąd się biorą wojny, prześladowania, cierpienia sprawiedliwych i pokazuje nam co uczynić, aby ten świat był inny. Maryja pokazuje drogę uświęcenia oraz drogę przemiany świata w sposób duchowy. Ważne jest, aby nie traktować Objawień Matki Bożej w Fatimie przez pryzmat sensacji, który dominuje w patrzeniu na Fatimę. Odciąć się od tego wszystkiego, co stanowi ludzką interpretację, która się gdzieś przez te 100 lat wokół Fatimy nagromadziła. Maryja nie przychodzi po to, by budzić ciekawość, nie przychodzi po to, aby przepowiadać przyszłość czy pokazywać jakieś kataklizmy. Pani Fatimska zupełnie od innej strony pokazuje duchowy obraz rzeczywistości; że to, co się dzieje jest związane z grzechem; złem człowieka. Stąd potrzeba nawrócenia, pokuty i pewnych aktów, które mogą przyczynić się do zmiany obecnego świata, przez przemianę serc i sumień ludzkich.

Podczas Nowenny, każdego roku pragniemy rozważać jedną z głównych treści przesłań z Fatimy. Zatem każdy rok ma swój temat, po to, żeby przybliżyć główne idee przesłania, które są zawarte w Orędziu Matki Bożej. W tym roku rozważamy treść, jaką jest Eucharystia. Fatima wielu kojarzy się tylko z objawieniami maryjnymi, jednak treść Orędzia Matki Bożej z Fatimy jest przesiąknięta Eucharystią; obecnością Jezusa w Eucharystii.

Poprzedni rok ukazywany był przez wynagrodzenia, o które Matka Boża prosi – wynagrodzenia Jej Niepokalanemu Sercu. Rok 2011 był ukazaniem, że jest niebo, piekło, czyściec fundamentalne prawdy wiary to, co jest jakby w samej treści orędzia jeszcze raz przypomniane. Każdy rok przybliża jakiś element, który jest istotny, a zarazem gdzieś zapomniany, zatarty przez całe lata, jeśli chodzi o to spectrum spraw, które łączą się nam z Fatimą.

Więcej informacji oraz materiałów związanych z Wielką Nowenną Fatimską znajduje się na stronie internetowej www.sekretariatfatimski.pl

 

ks. Krzysztof Czapla SAC, Dyrektor Sekretariatu Fatimskiego

 

 

Wypowiedź ks. Krzysztofa Czapli:

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj