Na spotkanie z Ojcem Świętym pociągiem

Rodzina Radia Maryja uda się na spotkanie z Ojcem Świętym Benedyktem XVI. Specjalne pociągi wyruszą z Warszawy 6 listopada. W rozpoczynającym się Roku Wiary pielgrzymi chcą w szczególny sposób zapewnić o modlitwie i dać wyraz solidarności z Następcą św. Piotra podczas spotkania 7 listopada.

– W nocie Kongregacji Nauki Wiary zawierającej wskazania duszpasterskie na Rok Wiary znajduje się zachęta, aby w tym szczególnym czasie łaski pielgrzymować do Stolicy Piotrowej, by tam w jedności z Papieżem złożyć wyznanie wiary w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego – zaprasza do udziału w spotkaniu o. dr Tadeusz Rydzyk. Dyrektor Radia Maryja zachęca do wyznania wiary z Piotrem Naszych Czasów w Rzymie przy grobach apostołów. – Podczas spotkania wręczymy Ojcu Świętemu cztery ogromne tomy z nazwiskami osób, które zadeklarowały modlitwę i duchowe ofiary w jego intencji. W księgach zapisanych jest wiele tysięcy nazwisk – mówi o. Tadeusz Rydzyk. Przypomina, że Ojciec Święty Jan Paweł II, zwracając się do Rodziny Radia Maryja, podkreślał, że mamy być świadkami Chrystusa. – Nasza obecność w Rzymie na spotkaniu z Następcą św. Piotra to wyznanie wiary, to nasze opowiedzenie się za Chrystusem – zaznacza dyrektor Radia Maryja.

Już 7 listopada Rodzina Radia Maryja spotka się z Benedyktem XVI w Rzymie, będzie się modlić przy grobie bł. Jana Pawła II. Na te uroczystości wybierają się pielgrzymi z różnych stron Polski i świata autokarami, samolotami, ale nie tylko. Ponieważ jest to wyjątkowa pielgrzymka, dwa biura podróży w porozumieniu z ojcami z Radia Maryja podjęły się zorganizowania specjalnych pociągów, które zawiozą pielgrzymów z Polski do Rzymu.

Zapisy już się rozpoczęły. Można zgłaszać się do biur turystycznych. Jedno z nich to biuro wczasowo-turystyczne Koltur działające przy ul. Rondo Mogilskie 1 w Krakowie.

Drugim biurem turystyczno-pielgrzymkowym, które przyjmuje zapisy na specjalny pociąg do Rzymu, jest Frater w Bydgoszczy z siedzibą przy ul. Dworcowej 19. – Udajemy się z Polski w pielgrzymce do Papieża, aby złożyć mu wyrazy solidarności podczas modlitwy na placu św. Piotra. Obsługujemy grupy, które udadzą się na pielgrzymkę koleją, jak również realizujemy autorskie podróże autokarowe na to spotkanie – zaznacza prezes biura Adam Zieliński.

Ofertę ze specjalnie wynegocjowanymi cenami przygotowano we współpracy z Polskimi Kolejami Państwowymi. Jedną z możliwości jest podróż w sześcioosobowym przedziale z kuszetką. Koszt podróży w takich warunkach to kwota 999 złotych. Istnieje również możliwość wykupienia miejsca w komfortowym wagonie sypialnym z trzyosobowymi przedziałami, wówczas koszt podróży od osoby wyniesie 1799 złotych.

Podróż ma trwać około doby. W każdym z pociągów będzie wagon z kaplicą, gdzie podczas podróży będzie można się spotkać na modlitwie oraz uczestniczyć we Mszy Świętej. W składach znajdą się także wagony restauracyjne, gdzie po atrakcyjnych cenach można skorzystać z ciepłych posiłków.

Pociąg wyruszy z Warszawy w godzinach porannych 6 listopada. Dokładne godziny odjazdów pociągów specjalnych podane zostaną w późniejszym terminie. Jeżeli w jakimś mieście zgłosi się tyle osób, ile potrzeba, by zapełnić miejsca w jednym wagonie (w wagonie kuszetkowym jest około 50 miejsc), to bez dodatkowych kosztów PKP zapewni transport tegoż wagonu do Warszawy i podpięcie go do pociągu specjalnego jadącego do Rzymu.

Przyjazd pociągów na stację kolejową San Pietro, znajdującą się najbliższej Watykanu, planowany jest we wczesnych godzinach rannych 7 listopada. Stąd pasażerowie przejdą na plac św. Piotra, by uczestniczyć w audiencji generalnej z Ojcem Świętym. W programie pielgrzymki, który wkrótce zostanie szczegółowo podany na antenie Radia Maryja, są m.in. Msza św. czy nawiedzenie grobu bł. Jana Pawła II i jego poprzedników. O godz. 21.00 pielgrzymi ponownie spotkają się na placu św. Piotra, tym razem na wspólnej modlitwie apelowej. Po niej udadzą się na dworzec kolejowy, gdzie będą czekały pociągi. Przyjazd do Polski planowany jest w godzinach wieczornych 8 listopada.

W jednym pociągu znajduje się 500-600 miejsc. Od zainteresowania zależy liczba pociągów uruchomionych na tę okoliczność przez PKP Intercity.

Do organizowania się w diecezjach, dekanatach, parafiach zachęca senator Stanisław Kogut, jeden z inicjatorów pielgrzymki do Rzymu pociągiem. Dodaje, że potrzeba szybkiej decyzji, gdyż udział w pielgrzymce koleją można zgłaszać do połowy października.

Małgorzata Bochenek

drukuj