MSWiA zapewnia o przygotowaniu służb do zapewnienia bezpieczeństwa

Polskie służby są przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak mówił szef resortu Mariusz Błaszczak, sytuacja w naszym kraju jest monitorowana, a służby analizują wszystkie informacje i dane.

W związku z atakiem terrorystycznym w Berlinie minister zwrócił się także do premier Beaty Szydło z wnioskiem o wsparcie działań prewencyjnych Policji siłami Żandarmerii Wojskowej.

Młodszy inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji, podkreślił, że od momentu otrzymania informacji o wydarzeniach w Berlinie polska Policja wzmogła swoje działania.

– Rozpoczęliśmy działania na dwóch płaszczyznach: z jednej strony współpraca z policją niemiecką, z drugiej strony analizowanie sytuacji też pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa naszemu państwu, naszym obywatelom. Pracujemy 24 godziny na dobę. W ramach Komendy Głównej Policji funkcjonuje Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji, gdzie funkcjonariusze pełnią służbę całodobowo, wymieniając też informacje, analizując sytuację, jaka ma miejsce na świecie. W Berlinie jest oficer łącznikowy polskiej Policji. Z kolei w Warszawie jest oficer łącznikowy Policji niemieckiej. Ta współpraca układa się bardzo dobrze. Ze względu na prowadzone śledztwo, ze względu na dobro tego śledztwa my oczywiście nie możemy ujawniać żadnych informacji. Ze swojej strony chcę zapewnić, że nie mamy żadnych wiarygodnych informacji, aby w Polsce mogło dojść do jakiegokolwiek zamachu terrorystycznego – zaznaczył Mariusz Ciarka.

Policja apeluje o ostrożność, zwracanie uwagi na niepokojące sytuacje i informowanie odpowiednich służb.

RIRM

drukuj