MRPiPS apeluje o pomoc potrzebującym w okresie mrozów

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej apeluje o pomoc osobom potrzebującym w okresie mrozów. Niskie temperatury stanowią śmiertelne zagrożenie, szczególnie dla osób samotnych i bezdomnych. W związku z tym konieczna jest czujność i zwracanie uwagi na osoby, które mogą potrzebować pomocy.

Resort przypomina, że niepokojące sytuacje można zgłaszać do odpowiednich służb, m.in. Policji albo skierować się do działających centrów zarządzania kryzysowego.

Zawsze w okresie zimowym musimy uważać na duże spadki temperatury – podkreśla Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

– Szczególnie niebezpieczna jest taka sytuacja, kiedy przyzwyczajamy się trochę do wyższych temperatur i potem następuje ten przełom. Wtedy te noce bywają bardzo niebezpieczne dla osób bezdomnych, ale te spadki temperatur są też niebezpieczne dla samotnych, dla osób chorych. Trzeba być tu szczególnie uwrażliwionym i zwracać na to uwagę, bo ta szybkość reagowania (…) jest istotna, ważna, czasami ratuje komuś życie. Musimy być szczególnie wrażliwi na te momenty – podkreśla minister.

Według danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej z marca ub. roku, na podstawie ogólnopolskiej akcji liczenia bezdomnych, w Polsce jest ponad 33 tys. takich osób.  Główne przyczyny to eksmisje i konflikty rodzinne. Ponad 83,5 proc. bezdomnych to mężczyźni. Każdego roku z powodu mrozu ginie w Polsce kilkadziesiąt osób. Najczęściej są to właśnie osoby nie posiadające miejsca zamieszkania.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl