Ministerstwo Rolnictwa nie spodziewa się większych zakłóceń na rynku zbóż

Szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel polecił zwiększenie kontroli, jakości zbóż, które są importowane z krajów trzecich. To odpowiedź na apele gospodarzy, którzy obawiają się niekontrolowanego napływu zboża z Ukrainy. Zagrozili nawet zorganizowaniem protestów.

Nasi wschodni sąsiedzi mają zezwolenie Komisji Europejskiej na bezcłowy eksport do Unii Europejskiej 1 mln 600 tys. ton zbóż. Polscy gospodarze podnoszą, że większość tego zboża trafia do naszego kraju.

Minister rolnictwa w rozmowie z naszym reporterem uspokaja jednak producentów.

– Zwiększamy ten monitoring i podjęliśmy działania, by wyeliminować możliwość wszelkich nieprawidłowości. W mojej ocenie, w ocenie przede wszystkim instytucji, które nadzoruję, tego problemu nadmiaru czy też nielegalnego importu zbóż nie ma – podkreślił Krzysztof Jurgiel.

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej spodziewa się, że gospodarze w tym roku zbiorą od 29 do 30 mln ton zbóż. W ubiegłym roku było to 28 mln ton. Wzrost wynika z wyższych plonów i zwiększonego areału upraw zbóż jarych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl