Minister Macierewicz zgłasza pytanie do prokuratury ws. Smoleńska

Szef MON Antoni Macierewicz wystąpi dziś do prokuratury z pytaniem, czy po katastrofie smoleńskiej zwróciła się do wszystkich instytucji w kraju o przekazanie materiałów dot. działań podejmowanych 10 kwietnia. Poinformował o tym Bartłomiej Misiewicz, szef gabinetu politycznego Ministra Obrony Narodowej, w programie „Rozmowy Niedokończone” na antenie TV Trwam.

Ma to związek z ujawnionym protokołem zniszczenia dokumentów z 10 kwietnia 2010 roku.

Chodzi o Dziennik Działania Dyżurnych Służb Operacyjnych liczący 400 stron obejmujący działania z 10 kwietnia – mówił Bartłomiej Misiewicz, szef gabinetu politycznego MON.

– Dziennik Działań, który trafił do Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – 1 grudnia 2011 roku podjęto decyzję o jego zniszczeniu. Ostatecznie został unicestwiony 27 lutego 2012 roku. Minister odtajnił informacje, nt. tego uszkodzenia. Na ile da się odtworzyć, nie potrafimy powiedzieć. Wiemy, że rzeczywiście najpierw  poprzez przedarcie – to minister Macierewicz mówił – a potem poprzez zniszczenie mechaniczne, ten 400-stronicowy dziennik został zniszczony. Minister obrony narodowej będzie występował do prokuratury z pytaniami: czy rozpoczynając swoje śledztwo, wystąpiła do wszystkich instytucji w Polsce z prośbą o przekazanie informacji nt. podejmowanych działań? Czy prokuratura widziała ten dziennik? Czy zapoznała się z nim? Może po prostu został zniszczony bez informowania o tym organów ścigania, które cały czas prowadzą w Polsce śledztwo –   zaznaczył Bartłomiej Misiewicz.

Dalsze kroki, w tym ewentualne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, szef MON ma podjąć po otrzymaniu odpowiedzi.

Do ujawnionych informacji odniósł się na Twitterze były szef MON Tomasz Siemoniak. Twierdzi, że „Wszystkie dokumenty z wojska dotyczące 10 kwietnia były od razu po katastrofie do dyspozycji prokuratury i komisji”.

W czwartek Minister Obrony Narodowej wznowił badanie katastrofy smoleńskiej. Przy Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego została powołana podkomisja. Ma zbadać całość tragedii smoleńskiej. Pierwsze posiedzenie zaplanowano na początku marca.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl