fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. Zalewska: Do końca roku przedstawimy rekomendacje do doskonalenia zawodowego nauczycieli

Do końca roku Ministerstwo Edukacji Narodowej chce przedstawić rekomendacje do doskonalenia zawodowego nauczycieli – zapowiedziała szefowa resortu Anna Zalewska. Minister podkreśliła, że – zgodnie z przepisami ustawy Karta Nauczyciela – doskonalenie zawodowe stało się dla nauczycieli obowiązkowe.

Anna Zalewska jest gościem specjalnym trwającego na PGE Narodowym w Warszawie Kongresu Rozwoju Systemu Edukacji. Wśród poruszanych kwestii jest m.in. problematyka kompetencji nauczycieli oraz obecności nowych technologii na wszystkich etapach edukacji.

Rewolucja 4.0, sztuczna inteligencja i zmieniająca się w szybkim tempie rzeczywistość wymusza różne działania związane z wypracowaniem, nauczeniem, przygotowaniem do nowych umiejętności – mówiła na briefingu Anna Zalewska. Omówiła też, jakie innowacje planuje wprowadzić MEN.

Nie tylko zmiana podstaw programowych, np. o podstawie programowania mówimy już w kl. I szkoły podstawowej, nie tylko więcej informatyki, nie tylko szerokopasmowy internet w każdej szkole, multimedialna tablica w każdej klasie czy przedmiotowe gabinety dobrze wyposażone, by teorię zderzyć z praktyką, ale również kluczowe dla edukacji, kluczowe dla szkoły, uczniów jest doskonalenie zawodowe nauczycieli. Po pierwsze, staje się oczywistością, bo tak zostało to zapisane w Karcie Nauczyciela, że jest to obowiązkowe doskonalenie, ale chcemy o nauczycieli zadbać – wskazała Anna Zalewska.

Ideą Kongresu Rozwoju Systemu Edukacji jest podkreślenie wpływu jakości kształcenia na poziom kompetencji Polaków i ich konkurencyjność na rynku pracy.

W trakcie Kongresu przedstawiono założenia nowego unijnego programu edukacyjnego – następcy programu Erasmus plus, który realizowany będzie w nowej perspektywie finansowej UE, czyli w latach 2021-2027. KE zaproponowała podwojenie w przyszłym budżecie wydatków na cele edukacyjne.

 RIRM

drukuj