fot. Tomasz Strąg

Min. M. Błaszczak: W listopadzie spotkanie z sekretarzem obrony USA ws. Fort Trump

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w poniedziałek podczas swojej wizyty w Waszyngtonie, że w listopadzie będzie rozmawiał z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem ws. budowy stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce, tzw. „Fort Trump”.

Mariusz Błaszczak, który przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych, ma się spotkać w poniedziałek w Waszyngtonie z doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem. Rozmowy te także będą dotyczyć powstania w Polsce amerykańskiej bazy wojskowej.

Szef MON poinformował, że poniedziałkowe spotkanie będzie drugim spotkaniem w Białym Domu z Boltonem. Jak dodał, zaplanowane już jest kolejna seria spotkań 13 i 14 listopada, kiedy ma się spotkać z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem. Z innych spotkań również zaplanowanych na listopad, szef MON wymienił spotkania w Pentagonie. Wszystkie te rozmowy mają dotyczyć powołania w Polsce „Fort Trump”.

„Projekt ten podnosi bezpieczeństwo w Polsce. To jest moim celem, to jest celem premiera Mateusza Morawieckiego, ale też zwierzchnika sił zbrojnych prezydenta Andrzeja Dudy” – powiedział Mariusz Błaszczak.

„Projekt ma też pozytywny wpływ na bezpieczeństwo na całej wschodniej flance NATO, stąd zaangażowanie Stanów Zjednoczonych” – ocenił.

Obecna wizyta jest czwartą wizytą szefa MON w USA. Mariusz Błaszczak zapewnił, że podczas wszystkich swoich wizyt w USA, poświęconych sprawom bezpieczeństwa Polski, spotyka się z „bardzo przyjaznym przyjęciem” ze strony swoich rozmówców, z Kongresu, Pentagonu i Białego Domu.

Mariusz Błaszczak poinformował, że w poniedziałek towarzyszący mu wiceszef MON Tomasz Szatkowski przeprowadzi szczegółowe rozmowy dot. powołania w Polsce amerykańskiej bazy „Fort Trump”. Rozmowy te są prowadzone w ramach grupy roboczej.

Szef MON podkreślił, że oferta Polski w tej sprawie została przedstawiona stronie amerykańskiej.

„Leży na stole, oczekujemy na uwagi amerykańskie w tej sprawie. Jesteśmy otwarci, dyskutujemy, rozważamy różne opcje, chcemy znaleźć najlepsze rozwiązanie. Jesteśmy przygotowani, są prowadzone oceny dotyczące możliwości przyjęcia takiej bazy. Propozycja jest konkretna. Jestem optymistą” – mówił Mariusz Błaszczak.

PAP/RIRM

drukuj