fot. PAP/Jacek Turczyk

Min. A. Zalewska: Reforma edukacji przez 3 lata przebiegała sprawnie

Reforma edukacji przez 3 lata przebiegała sprawnie. Wszystko, co zaplanowano, zostało zrealizowane – zapewniła szefowa MEN Anna Zalewska. Zadbaliśmy o każdy element systemu edukacji – podkreśliła minister, podsumowując ostatnie 3 lata.

Jak mówiła, wprowadzenie reformy poprzedziła debata. Resort był podczas zmian przy samorządach, a rodzice 6-latków mogli zdecydować, czy pójdą one do szkoły. Nowe podstawy programowe zostały przygotowane na czas. 200 tys. nauczycieli zostało przeszkolonych po to, by je realizować.

Od I klasy uczymy programowania i gry w szachy, by wzmocnić naukę matematyki – powiedziała Anna Zalewska.

Podkreśliła, że w nowej podstawie położono nacisk na naukę przez realizację projektów.

Cel jest jeden – dobra szkoła, w której uczeń będzie się czuł bezpiecznie – dodała minister edukacji narodowej.

Możemy podsumować to krótkimi słowami: Reforma przez 3 lata przebiegała sprawnie. Wszystko to, co zaplanowaliśmy zostało zrealizowane; nie tylko zrealizowane, ale również właściwie skomunikowane, zostało to przeprowadzone w sposób zapewniający finansowanie. Cel jest jeden – dobra szkoła, w której uczeń będzie się czuł bezpiecznie, w której uczeń będzie się uczył, ale również będzie uczestniczył razem z rodzicami – zaznaczyła Anna Zalewska.

Szefowa MEN oceniła, że zadbano też o przedszkola, co jest odpowiedzią na apele rodziców. Dodała, że w wyniku wprowadzonych zmian w przepisach samorządy dostają środki z subwencji oświatowej na każde dziecko sześcioletnie w edukacji przedszkolnej, tak jak na każde dziecko chodzące do szkoły.

Przypomniała, że od września 2017 r. każde dziecko 3-letnie ma prawo do edukacji przedszkolnej. Prawie 87 proc. 3-latków jest już w przedszkolach. Prawie 90 proc. dzieci jest w wychowaniu przedszkolnym – powiedziała Anna Zalewska.

RIRM

drukuj