fot. flickr.com

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Dziś przypada 74. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Tego dnia obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego obozu. Skrajnie wyczerpani więźniowie witali ich jako wyzwolicieli.

W rocznicę tych wydarzeń fundacja Shalom organizuje akcję „Płomień Pamięci”. Inicjatywa polega na zapaleniu świecy. Jest to znak pamięci o ofiarach Holocaustu. O modlitwę za ofiary tych zbrodni zaapelował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Miliony niewinnych osób zginęło w obozach zagłady na całym świecie, chcemy o nich pamiętać. Dlatego w niedzielę, w rocznicę wyzwolenia   niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, możemy zapalić o godz. 18.00 symboliczna świecę i przy niej modlić się za duszę tych, którzy niewinnie zginęli – akcentował ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Obóz zagłady w Auschwitz został utworzony w 1940 r. przez Niemców na terenie Polski okupowanej przez III Rzeszę.

Początkowo celem tego obozu była eksterminacja polskiej inteligencji. Po założeniu obozu Auschwitz II, stał się miejscem masowej eksterminacji Żydów. Niemcy zamordowali tam ponad milion osób.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl