fot. twitter.com/MGMiZS_GOV_PL

MGMiŻŚ zaprezentuje dziś kompleksowy Program Rozwoju Retencji

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ogłosi dziś pierwszy w historii kompleksowy Program Rozwoju Retencji. Szef resortu Marek Gróbarczyk założenia programu przedstawi na Forum Ekonomicznym w Krynicy podczas panelu dyskusyjnego pt. „Powódź? Susza? Retencja!”.

Program ma usprawnić zarządzanie wodą w Polsce, a także przeciwdziałać suszom i powodziom w powiązaniu m.in. z małą retencją, regulacją rzek, melioracją dot. obszarów rolnych oraz budowy nowych zbiorników i stopni wodnych.

To pierwsze tak kompleksowe rozwiązanie dotyczące całej gospodarki wodnej, a odpowiedzialne za jego realizacje będą „Wody Polskie” – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Marek Gróbarczyk.

– To spowoduje dwukrotne powiększenie retencji w Polsce, a więc w głównym założeniu ma to chronić Polskę przede wszystkim przed powodzią, ale i również przed tym, co jest bolączką ostatnich lat – suszą. Do tego kompleksowo rozwiązujemy problem żeglugi śródlądowej. Tworzymy odpowiednie zabezpieczenie pod kątem poziomów wód tak, aby można było rozwijać tę branżę. To jest unikatowy moment, ponieważ wszystkie kompetencje związane właśnie z gospodarką wodną znajdują się w jednym ministerstwie – Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – powiedział Marek Gróbarczyk.

Na krynickim Forum Ekonomicznym znajduje się stoisko ministerstwa i Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. Można tam zdobyć więcej informacji o Programie Rozwoju Retencji oraz na interaktywnej mapie sprawdzić, które tereny w Polsce są zagrożone powodzią.

RIRM

drukuj