fot. PAP/EPA

Medyczna marihuana legalna w Polsce

Zgodnie z ustawą podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę preparaty z konopi będą mogły być wytwarzane w aptekach na podstawie recepty od lekarza, z surowca sprowadzanego z zagranicy.

Tomasz Latos, wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia, zwrócił uwagę, że z marihuany będą mogli skorzystać m.in. pacjenci po chemioterapii.

– Tutaj nie mówimy o leczeniu nowotworu, ale wspomaganiu terapii poprzez poprawę tolerancji chemioterapii, również oddziaływania przeciwbólowego, co się przydaje w mniejszym stopniu, ale przede wszystkim poprawę tolerancji chemioterapii. Są też oczywiście jeszcze inne sytuacje, o których mówi się, że jest pozytywny wpływ. Jeśli mamy to pod pełną kontrolą, czyli jeżeli dystrybucja jest poprzez apteki na receptę lekarską, to uważam, że tę substancję dopuszczono do obrotu. Teraz będziemy obserwować, jak to będzie w Polsce w praktyce funkcjonować – powiedział Tomasz Latos.

Ministerstwo Zdrowia również zapowiadało, że będzie się przyglądało, jakie jest zapotrzebowanie na susz.

Początkowo projekt nowelizacji ustawy – przygotowany przez klub Kukiz’15 – przewidywał, że pacjent będzie mógł sam, po uzyskaniu zezwolenia, uprawiać konopie i sporządzać przetwory na potrzeby terapii.

Sprzedaż narkotyku w celach leczniczych zalegalizowały m.in. Czechy, Słowenia, Włochy, Hiszpania, Chorwacja czy Macedonia.

RIRM

drukuj