M. Morawiecki podpisał wsparcie dla centrów badawczo-rozwojowych

Minister rozwoju Mateusz Morawiecki podpisał dziś w Zabrzu umowy na unijne dofinansowanie budowy i rozwoju centrów badawczo-rozwojowych w firmach Grupa Powen-Wafapomp S.A. i Polmotors Sp. z o.o. z ich przedstawicielami.

Grupa Powen-Wafapomp na realizację swojej, szacowanej na 26,52 mln zł, inwestycji otrzyma z Programu Inteligentny Rozwój 4,31 mln zł. Spółka Polmotors na, szacowaną na 12,9 mln zł, modernizację swojego centrum B+R dostanie 1,04 mln zł.

Jak zaakcentował Morawiecki podczas dzisiejszego briefingu w Zabrzu, to umowy z prywatnymi przedsiębiorstwami – wspierające je we wdrażaniu bardziej zaawansowanych technologicznie projektów, które później „wykorzystywane są w realnej gospodarce”.

Cytowany w komunikacie Ministerstwa Rozwoju wicepremier przypomniał też, że jednym z założeń projektu Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest zwiększenie innowacyjności polskich przedsiębiorstw na rynku krajowym i rynkach zagranicznych.

– Mogą to uczynić poprzez rozwój i unowocześnienie swojej działalności, w czym niezwykle pomocne są własne centra badawczo-rozwojowe. Tam pomysły świata nauki i biznesu przeradzają się w konkretne rozwiązania, które następnie są wprowadzane na rynek – wskazał Mateusz Morawiecki.

Grupa Powen-Wafapomp, specjalizująca się m.in. w dostawach pomp przemysłowych dla sektora energetycznego, górnictwa, gospodarki komunalnej i przemysłu petrochemicznego, utworzy centrum badawczo-rozwojowe na terenie swojej fabryki w Zabrzu. Jak wynika z komunikatu resortu, centrum to ma umożliwić wykonywanie pełnych programów badań pomp, rozwój nowych metod projektowania oraz testowanie pomp dużych mocy, których produkcję firma chce rozpocząć w przyszłości. Powstaną przy tym nowe miejsca pracy.

– Żeby rozwijać nowe produkty, żeby badać je w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, potrzebujemy takiego centrum, laboratorium badawczego. Posiadamy stacje prób służące do badania pomp w dwóch zakładach – w Warszawie i Zabrzu, ale one nie są dość duże ani wystarczająco nowocześnie wyposażone – powiedział wiceprezes Grupy Powen-Wafapomp Piotr Kańtoch.

„Poziom badania nowoczesnych pomp jest tak zaawansowany, że aby nadążać za tym, co jest wymagane przez rynek, musimy mieć laboratorium dające nam gwarancje odtworzenia warunków eksploatacyjnych” – dodał Piotr Kańtoch.

Członek zarządu Grupy Powen-Wafapomp i jej dyrektor operacyjny Tomasz Hefczyc zaznaczył, że na rynku zewnętrznym nie ma oferty takich jednostek badawczych.

– Produkowane przez nas pompy to bardzo specyficzne, zaawansowane technicznie urządzenia, wymagające specjalistycznych badań – podkreślił, dodając, że tego typu nowoczesne stacje prób ma tylko kilku największych światowych producentów.

– Moc zainstalowana na takiej stacji prób to 5 MW. Można więc powiedzieć, że to ogromny zakład, ogromna pompownia, w którym na różnych stanowiskach będzie możliwość zabudowy przeróżnych pomp, aby badać prototypy, a potem produkty dostarczane do klientów, które wymagają takiego badania w warunkach rzeczywistych – wskazał Piotr Kańtoch.

Nowe centrum badawczo-rozwojowe Grupy Powen-Wafapomp ma powstać do 2018 r. Wsparcie z zewnętrznego programu dla tej inwestycji wyniesie 20 proc. Z kolei – według komunikatu Ministerstwa Rozwoju – istniejące już centrum badawczo-rozwojowe firmy Polmotors w Mazańcowicach pod Bielskiem Białą, zostanie zmodernizowane.

Dzięki temu firma będzie tam mogła prowadzić badania m.in. nad procesem tłoczenia hybrydowego (połączenie tłoczenia na zimno z tłoczeniem na gorąco) części samochodowych (wytłoczek) łączonych laserowo czy opracowywać autorskie narzędzia. Również tam zostaną utworzone nowe stanowiska pracy.Oba te projekty otrzymają dofinansowanie w ramach tzw. działania „Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw” Programu Inteligentny Rozwój.

Wcześniej w tym działaniu ogłoszono dwa nabory: we wrześniu-listopadzie 2015 r. – z pulą środków 460 mln zł oraz w marcu-maju 2016 r. (alokacja 1 mld zł). W naborze ogłoszonym 29 lipca 2016 r. (z budżetem 460 mln zł) wnioski będzie można zgłaszać od września do października br.Łącznie w dwóch pierwszych naborach złożono 469 wniosków na kwotę unijnej dotacji ok. 2,88 mld. W pierwszym naborze było to 204 wniosków na kwotę dofinansowania 1,23 mld zł, a w drugim – 265 wniosków na sumę dofinansowania 1,65 mld zł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl