M. Małecki: wprowadzenie pakietu paliwowego zamyka bramę do nadużyć na rynku paliw

Poprzez wprowadzenie tzw. pakietu paliwowego zamknęliśmy szeroko otwartą bramę do nadużyć na rynku paliw – powiedział Maciej Małecki, minister w Kancelarii Prezes Rady Ministrów.

Mija rok, odkąd w życie weszły regulacje wprowadzające zmiany w wewnątrzwspólnotowym obrocie paliwami ciekłymi. Po ich wprowadzeniu do końca 2016 r. wzrost sprzedaży paliw wyniósł ok. 20 proc. Obecnie przekracza 30 proc.

Dane te – jak podkreślił na antenie TV Trwam minister Maciej Małecki –odzwierciedlają, jak duży wcześniej był udział w tym rynku tzw. szarej strefy.

– To pokazuje skalę szarej strefy. To pokazuje skalę mafii w polskim sektorze naftowym, bo myślę, że nagle nie zaczęliśmy – na przełomie lipca i sierpnia ubiegłego roku – o 30% więcej jeździć samochodami. Te pieniądze były w polskiej gospodarce, tylko trafiały do kieszeni wszelkiej maści złodziei i oszustów, którzy okradali polskie państwo. Dziś trafiają do budżetu – mówił Maciej Małecki.

Głównym celem tzw. pakietu paliwowego było zapobieganie wyłudzaniu podatku VAT w wewnątrzwspólnotowym obrocie paliwami ciekłymi oraz ograniczenie negatywnego wpływu tego procederu na rynek paliw płynnych.

Chodziło o zmniejszenie tzw. szarej strefy i zwiększenie wpływów z podatku VAT do budżetu państwa. Zmiany weszły w życie 1 sierpnia 2016 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl