fot. facebook.com

M. Jach: Polska bez systemu Patriot, jest właściwie bezbronna, przed napadem z powietrza

Polska bez tego systemu jest właściwie bezbronna, przed napadem z powietrza. To, na obecnym teatrze działań wojennych, jest sprawą absolutnie kluczową – komentował decyzję administracji prezydenta Donalda Trumpa w sprawie sprzedaży Polsce systemu rakietowego Patriot przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach.

Amerykański Departament Stanu zawiadomił Kongres, że USA gotowe są sprzedać Polsce najnowszą wersję systemu antyrakietowego Patriot wraz z dodatkowym sprzętem. [czytaj więcej].

W dokumencie wskazano, że taka operacja jest zgodna z celami polityki zagranicznej i względami bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

Jak informowała Agencja Współpracy Obronnej Pentagonu wartość planowanej transakcji szacowana jest na ok. 10,5 miliarda dolarów. Amerykańska oferta obejmuje m.in. 208 rakiet przechwytujących, 16 wyrzutni rakietowych, cztery systemy radarowe, cztery stacje dowodzenia i kontroli oraz części zamienne, oprogramowanie i sprzęt pomocniczy.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej podkreślił, że brak dobrego systemu obrony przeciwlotniczej był jedną z największych bolączek polskiej armii.

– Czekałem z niecierpliwością na jakieś konkretne zdania ze strony USA. Polska, bez tego systemu, jest właściwie bezbronna, przed napadem z powietrza. To, na obecnym teatrze działań wojennych, jest sprawą absolutnie kluczową. Dlatego z zadowoleniem przyjąłem informację, że te negocjacja posuwają się do przodu. Mam nadzieję, że te wszystkie formalne rzeczy uda się pokonać i za parę lat zaczniemy otrzymywać nowoczesny sprzęt do obrony przed napadem z powietrza – zarówno samoloty, rakiety oraz drony. Tego potrzebujemy niezwykle pilnie – powiedział Michał Jach.

Kongres USA ma 15 dni na zgłoszenie ewentualnych uwag do sprzedaży Polsce uzbrojenia. Jeśli tego nie zrobi, rząd amerykański może rozpocząć procedurę sprzedaży. Władze amerykańskie przewidują realizację potencjalnej transakcji w dwóch fazach. Przedmiotem negocjacji polsko-amerykańskich będzie też kwestia offsetu. MON wyraził nadzieję na otrzymanie od producentów takiej propozycji.

RIRM

drukuj