fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Łódzkie: Rezygnacja z finansowania in vitro na rzecz leczenia niepłodności?

Zarząd województwa łódzkiego jest gotowy przeznaczyć 1 mln zł z budżetu regionu na leczenie niepłodności w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki. Jednocześnie samorząd województwa zrezygnuje z dofinansowania in vitro w regionie. Radni sejmiku prawdopodobnie poprą to rozwiązanie na dzisiejszej sesji. O sprawie informował marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Marszałek podkreślił, że po wielu rozmowach w resorcie zdrowia udało mu się zapewnić dodatkowo 2 mln zł na leczenie niepłodności w łódzkim Centrum. W projekcie budżetu na br., przyjętym przez poprzedni samorząd regionu, na dofinansowanie sztucznego zapłodnienia przeznaczono 2 mln zł. Po wyborach przewagę w łódzkim sejmiku zyskał PiS, który zapowiada, że wycofa się z tego. Zabezpieczone pieniądze chce przeznaczyć m.in. na leczenie niepłodności.

– Kiedy zapoznałam się z tym budżetem, min. z informacją, że w ubiegłym roku wydano 200 tys. na program in vitro, a w tym roku zaplanowano w tym budżecie 2 mln – dla mnie było jasne, że te 2 mln nie mogą pozostać w budżecie, chociażby ze względu na to, że program in vitro nie wiąże się tylko z tym – jak to się mówi – że małżeństwo czy para zyskuje dziecko. Program in vitro przede wszystkim wiąże się z tym, że są utracone inne życia – zaznaczyła Ewa Wendrowska, radna sejmiku i przewodnicząca komisji zdrowia.

Radna zgłosiła wniosek o rezygnację z programu in vitro na rzecz innego programu, który będzie wspierał leczenie niepłodności. Łódzki sejmik zajmie się sprawą na sesji, która odbędzie się jeszcze dzisiaj. Zmianom sprzeciwia się m.in. Inicjatywa Polska, która zorganizuje protest przed Urzędem Marszałkowskim województwa łódzkiego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl