PAP/Bartłomiej Zborowski

Lewica znów atakuje wspólnotę Kościoła

Inicjatywa Polska chce zbijać polityczny kapitał na projekcie rozdziału Kościoła od państwa. Rozpoczęła się zbiórka podpisów. I w rządzie, i w opozycji słychać sygnały, że to kolejna próba wywołania wojny ideologicznej, która w trudnej sytuacji stawia zwłaszcza Platformę Obywatelską.

Świeckie państwo – pod takim hasłem Barbara Nowacka proponuje rozdział Kościoła od państwa. I zgłasza projekt ustawy.

– Polsce bardzo potrzeba rozdziału Kościoła od państwa, świeckości, uporządkowania relacji, które ewidentnie zostały zakłócone – mówiła Barbara Nowacka.

Inicjatywie Polskiej przeszkadzają składki emerytalne dla księży, finansowanie religii z budżetu państwa oraz liczba godzin, właśnie lekcji religii.

– Na rynku pracy tak naprawdę nie liczy się umiejętność dobrego pomodlenia lub głębokiej wiary – dodał lider Inicjatywy Polskiej.

Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że polityczny projekt Barbary Nowackiej jest kolejną próbą walki z Kościołem. Tym bardziej, jeśli jeden z działaczy Inicjatywy Polskiej porównuje wiarę w Boga z wiarą w Pokemony.

– To jest dowód na to, że tak naprawdę chodzi tylko o walkę z religią – podsumował Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

I rozpętanie w Polsce kolejnej wojny ideologicznej. Bo Barbara Nowacka tak naprawdę próbuje walki z tymi, którzy mają inne poglądy niż ona sama. Potwierdza to projekt pod przewrotnym hasłem: „Ratujmy kobiety”, który zakładał tzw. aborcję na życzenie.

– Zakładał konsekwencje karne za poglądy, jeżeli nie były zgodne z jej poglądami – zaznaczył poseł Kukiz’15 Grzegorz Długi.

Kolejny projekt ideologiczny Barbary Nowackiej to pytanie o tożsamość Platformy Obywatelskiej.

– Tym projektem niewątpliwie sprawia ogromny problem dla PO, bo Platforma chce uchodzić za partię chadecką, którą oczywiście nie jest, ale chce za nią uchodzić i będzie miała kłopot – dodał Grzegorz Długi.

Grzegorz Schetyna przedstawia Platformę jako partię centrum, gdzie obok silnego skrzydła lewicowego jest równie silne skrzydło konserwatywne. Tyle tylko, że praktyka mówi co innego. Zwłaszcza, że sam lider PO projekt ruchów pro-life „Zatrzymaj aborcję” nazywał barbarzyństwem. Dziś Platforma unika jednoznacznej odpowiedzi, czy poprzez inicjatywę Barbary Nowackiej.

– Jest wiele takich elementów, które wymaga dyskusji. Dyskusję uważam za potrzebną – wskazał Andrzej Halicki z PO.

Jednoznacznie pod projektem podpisała się Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. Tyle tylko, że Grzegorz Schetyna coraz mniej potrzebuje koalicjantów. Według sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” poparcie dla Nowoczesnej spadło poniżej 1 proc. Inicjatywa Polska – jako samodzielny twór – dziś do Sejmu na pewno nie wejdzie.

– Środowiska lewicowe próbują znaleźć swoje paliwo – zwrócił uwagę Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Ale to paliwo to ponowna próba uregulowania spraw już dawno uregulowanych. Polska jest państwem świeckim – mówi Andrzej Dera. Inicjatywa Polska nie składa broni. Najpierw rusza z petycją. Jeśli tutaj nie będzie efektów, już teraz pada zapowiedź projektu obywatelskiego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj