Lasy Państwowe nie wejdą do spółki Polskie Domy Drewniane

Rząd pod naciskiem społecznym zrezygnował ze zmuszania Lasów Państwowych do współtworzenia spółki Polskie Domy Drewniane. Leśnicy alarmowali, że stanowiłoby to poważne zagrożenie dla państwowego przedsiębiorstwa leśnego, a przede wszystkim byłoby to złamanie obietnicy wyborczej PiS.

Według pierwotnego planu, Lasy Państwowe – wspólnie z Narodowym Funduszem  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bankiem Ochrony Środowiska – miały stworzyć spółkę Polskie Domy Drewniane. Nikt jednak nie zapytał o zdanie leśników.

– Nikt z nami nie próbował tego nawet konsultować, nikt nawet nie próbował rozmawiać, że taką szybką ścieżką, ponad naszymi głowami, zostało to zrobione – tłumaczył Jarek Szałata, przewodniczący Związku Leśników Polskich.

Pomysł jest szlachetny – budowa domów z drewna. Problem jednak w tym, że Lasy Państwowe miały wejść do spółki ze swoim kapitałem i majątkiem. To mogłoby doprowadzić do upadku instytucji.

Przed wyborami PiS złożyło deklarację, że nie dopuści do prywatyzacji Lasów Państwowych, którą chciał przeprowadzić rząd PO–PSL.

– Wtedy też broniliśmy lasów. Był to okres, kiedy chciano nas włączyć do sektora finansów publicznych – przypomniał Zbigniew Kuszlewicz, przewodniczący KSZNOŚiL NSZZ „Solidarność”.

W obronie polskich lasów podpisy złożyło 3,5 mln Polaków.

Wczoraj posłowie koalicji rządzącej otrzymali od przedstawicieli Ekologicznego Forum Młodzieży „żółtą kartkę” za plany rozbiórki Lasów Państwowych.

– Jako młodzi ludzie jesteśmy oburzeni tym pomysłem, bo Lasy Państwowe to nasze dobro narodowe – komentowała sprawę Marcelina Michalska z Ekologicznego Forum Młodzieży.

Oburzenia postawą PiS nie krył też poseł Robert Winnicki.

– Oszukujecie w sprawie migracji, oszukujecie w sprawie aborcji i chcieliście oszukać – na szczęcie sprzeciw społeczny był zbyt duży i leśnicy upomnieli się o swoje – powiedział poseł Ruchu Narodowego.

Z kolei totalna opozycja mówiła o hipokryzji PiS.

– Tu chodzi o to, by przynajmniej część majątku Lasów Państwowych wyprowadzić i sprywatyzować – zaznaczył Mirosław Suchoń z Nowoczesnej.

W środę do ustawy zgłoszono poprawkę, która wykreśliła Lasy Państwowe z grupy podmiotów tworzących nową spółkę.

– Ja przyjmuję ze smutkiem, że Lasy Państwowe nie będą brały udziału w tym przedsięwzięciu. Jest ono bardzo korzystne dla środowiska, dla wizerunku Lasów Państwowych. Natomiast jeśli taka jest ogólna wola i głosy, to w te głosy się wsłuchujemy – stwierdził Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

Na ten moment poprawka rozwiązuje problem. Leśnicy i ekolodzy zapowiadają jednak, że będą się bacznie przyglądać parlamentarnym pracom nad projektem „Polskich Domów Drewnianych”. W każdej chwili są gotowi znów wyjść na ulicę, aby upomnieć się o swoje.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl