Lany poniedziałek świętem kobiet i życia

W polskiej tradycji ludowej Poniedziałek Wielkanocny znany jest też jako śmigus-dyngus albo lany poniedziałek. W przeszłości obchodzono jeszcze tzw. lany wtorek, kiedy to panny na wydaniu oblewały chłopców.

Dr Aldona Plucińska, etnograf z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi zauważa, że w Polsce powinniśmy używać nazwy Dzień Świętego Lejka.

Obrzęd pokrapiania – jak tłumaczy – jest przyczynkiem do kojarzenia par i wstępowania w związki małżeńskie. Jest to także święto wszystkich kobiet.

Samo oblewanie – pokrapianie ma bardzo bogatą, osadzoną w odległej przeszłości, tradycję. Woda jest symbolem życia i oczyszczenia. Pokrapia się przede wszystkim młodą kobietę. Młody człowiek nie może – w przeszłości nigdy się tego nie robiło – pokropić starsza osobę, kobietę czy mężczyznę. Jeżeli starsi się oblewają to tylko nawzajem, chociaż w przeszłości nigdy tego nie czyniono. Ponieważ żywot tych osób, tu i teraz kończy się, to młodzi będą tworzyli rodzinę – akcentuje etnograf dr Aldona Plucińska.

Przypomnijmy, że oblewanie kogoś, kto tego nie chce może skończyć się mandatem w wysokości 500 zł a nawet karą roku pozbawienia wolności. Policja, co roku apeluje o zachowanie umiaru. Polewanie przechodniów, samochodów czy autobusów jest traktowane jako wykroczenie. Oblanie może stanowić także naruszenie nietykalności osobistej.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl