fot. Monika Tomaszek

Ks. dr M. Kołodziej: Uroczystość Bożego Ciała to z jednej strony adoracja Pana Jezusa, a z drugiej strony pokazanie Pana Jezusa światu jako cenną, świętą relikwię, którą mamy

Istotą procesji Bożego Ciała jest świadomość tego, że idzie z nami Jezus Chrystus, że wspólnie się modlimy, śpiewamy pieśni, które są wyznaniem naszej wiary. (…) Chcemy pokazać naszą miłość do Jezusa Chrystusa, chcemy ewangelizować tych, których spotkamy na naszej drodze. Ważne jest, aby podczas procesji zwrócić uwagę na poszczególne stacje, gdzie mamy piękne Ewangelie, które pokazują nam cztery istotne treści: Eucharystia, która jest ofiarą, Eucharystia, która jest ucztą, Eucharystia, która prowadzi nas do życia wiecznego i  Eucharystia, która jest sakramentem jedności powiedział ks. dr Marcin Kołodziej, liturgista i kanonista, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Przeżywmy Boże Ciało – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa jest dla nas okazją do tego, żebyśmy zobaczyli, jaką cenną pamiątkę mamy w postaci Eucharystii w Kościele. Od początku istnienia Kościoła kładliśmy w liturgii akcent na ofiarę i ucztę. Nasza liturgia i nasza Eucharystia ma źródła w religii żydowskiej. Pamiętamy ofiary pokarmowe składane w Starym Testamencie, gdy się przygotowywało baranka, składało się go w ofierze, ale odrobinę z tego baranka zostawiało się na wspólną Agapę. W XI w. pojawiły się inne akcenty w zwracaniu naszej uwagi na Eucharystię. Rozwijały się takie formy jak adoracja. Dzisiaj, gdy patrzymy na liturgię, to chcemy dostrzec jakby te trzy elementy: że Msza św. jest ofiarą, ucztą i że wypływa z niej adoracja – mówił ks. dr Marcin Kołodziej.

Uroczystość Bożego Ciała to jest z jednej strony adoracja Pana Jezusa, a z drugiej strony pokazanie Pana Jezusa światu jako cenną, świętą relikwię, którą mamy –  podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Istotą procesji Bożego Ciała jest świadomość tego, że idzie z nami Jezus Chrystus, że wspólnie się modlimy, śpiewamy pieśni, które są wyznaniem naszej wiary. (…) Chcemy pokazać naszą miłość do Jezusa Chrystusa, chcemy ewangelizować tych, których spotkamy na naszej drodze. Ważne jest, aby podczas procesji zwrócić uwagę na poszczególne stacje, gdzie mamy piękne Ewangelie, które pokazują nam cztery istotne treści: Eucharystia, która jest ofiarą, Eucharystia, która jest ucztą, Eucharystia, która prowadzi nas do życia wiecznego i  Eucharystia, która jest sakramentem jedności –  zauważył duchowny.

Fenomen procesji Bożego Ciała w Polsce jest ogromy.

Procesje od dawien dawna były z jednej strony wyrazem naszej wiary, a z drugiej strony pokazaniem tego, że nam jest bliżej do Jezusa Chrystusa, a nie do władzy, która jest niekoniecznie z rozdania Pana Boga. Wszystkie elementy naszych dziadków, rodziców trzeba połączyć, żeby zobaczyć fenomen polskich procesji Bożego Ciała. Bardzo często w niektórych miastach procesje albo rozpoczynają się Mszą św., albo kończą się Mszą św. na rynku miasta – zaznaczył liturgista.

Cała rozmowa z ks. dr Marcinem Kołodziejem dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl