Ks. abp Michalik: Ko­ściół musi być go­to­wy na prze­śla­do­wa­nia

Trzeba mieć odwagę, by bronić życia – powiedział ks. abp Józef Michalik, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita”. Ksiądz Arcybiskup podkreśla, że Ko­ściół musi być gotowy na prze­śla­do­wa­nia.     

Prze­wod­ni­czą­cy epi­sko­pa­tu odniósł się do kwe­stii abor­cji, eu­ta­na­zji i in vitro.

W dzienniku czytamy: „Chęt­nie pójdę do wię­zie­nia za obro­nę nauki, która pocho­dzi od Boga”. Metropolita przemyski podkreśla, że  „za­wsze warto mieć od­wa­gę, by bro­nić pod­sta­wo­wych war­to­ści, a taką war­to­ścią jest życie”.

Ksiądz Arcybiskup odniósł się do propozycji prawników z Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego. Chcą oni rozdzielenia prawnego kobiety od płodu, czyli wprowadzenia ochrony prawnej dziecka od momentu poczęcia.

Przewodniczący KEP podkreśla, że propozycja jest słuszna i logiczna, ale trzeba pamiętać, że przyznanie podmiotowości dziecku nie zwalnia matki z odpowiedzialności za poczęte życie. Zauważa on, że polskie prawo, mimo że w porównaniu z europejskim jest nieco lepsze, to nie jest etycznie doskonałe, ponieważ w trzech wypadkach nadal dopuszcza zabójstwo nienarodzonych dzieci.

Mariusz Dzierżawski, członek Rady Fundacji Pro – Prawo do Życia i Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy ustawodawczej „Stop Aborcji”, podkreśla, że w ostatnich dziesięcioleciach cywilizacja Zachodu nie szanuje godności ludzkiej. Obrońca życia nie ukrywa swojego zadowolenia, że Ksiądz Arcybiskup powiedział o odpowiedzialności ludzi świeckich.

– To jest właśnie nasza odpowiedzialność, ponieważ szacunek dla każdego człowieka to nie jest sprawa religijna, a przynajmniej nie tylko religijna. Te oczywiste zasady moralne wypływają z natury ludzkiej i nawet jeśli ktoś jest niewierzący, może rozpoznać godność drugiego człowieka. Ma obowiązek stanąć w obronie tego drugiego człowieka, jeśli bliźni jest prześladowany czy w skrajnych przypadkach – które, niestety zdarzają się bardzo często – jest mordowany – zauważa Mariusz Dzierżawski.

Podkreśla, że przeciwnicy życia czy zwolennicy śmierci boją się debaty na ten temat. Widać to po tym, że inicjatywy ustawodawcze nie są rozpatrywane na poważnie.

Władcy dzisiejszej Polski wyrzucają te obywatelskie projekty dotyczące spraw zasadniczych do kosza, ponieważ boją się debaty. Propozycje, które przedstawiła ostatnio Komisja Kodyfikacyjna, to są propozycje – można powiedzieć – oczywiste, wynikające z ducha prawa  i z osiągnięć nauki. To, że pan premier Tusk mówi, że on nie będzie się tym zajmował, świadczy o tym, że ten rząd pracuje dla środowisk aborcyjnych, że jest reprezentantem środowisk aborcyjnych  – zaznacza  Mariusz Dzierżawski.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl