Ks. A. Ziombra: Obok tego znaku nie można przejść obojętnie

Wypowiedź z 24 maja 2016 roku ks. dr. Andrzeja Ziombry, proboszcza parafii pw. św. Jacka w Legnicy – miejscu Cudu Eucharystycznego.  

Formy kultu eucharystycznego

Fundamentalnym kultem eucharystycznym jest samo uczestnictwo w Eucharystii – przeżywamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Pozostałe formy uwielbienia są konsekwencją właśnie Eucharystii, czyli adoracja Najświętszego Sakramentu.

Cieszy fakt, że w Polsce w niektórych kościołach i kaplicach jest całodobowe wystawienie Najświętszego Sakramentu. Istnieją także parafie, gdzie przynajmniej raz w tygodniu ma miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, więc wierni mają możliwość adoracji Pana Jezusa. W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, wychodzimy na ulice, żeby publicznie wyznać naszą wiarę. Jest to wyraz naszej czci, którą oddajemy Najświętszej Eucharystii.

Formami kultu eucharystycznego są również modlitwy i litanie odmawiane publicznie i prywatnie. Starszą formułę stanowi Komunia Duchowa. Dawniej, kiedy przejeżdżało się obok kościoła czy kaplicy, gdzie znajdował się Najświętszy Sakrament, wtedy wypowiadało się formułę: „Pragnę Cię przyjąć Panie z tą samą czystością, pokorą i pobożnością, z jaką przyjęła Cię Twoja Najświętsza Matka, z duchem i żarliwością świętych”.

Wszystko to, co odnosi nas do Eucharystii – wszystkie nasze myśli, westchnienia – to jest forma kultu Chrystusa, który jest obecny w Komunii Świętej. Oddawanie czci Żywemu Chrystusowi, który skrył się pod postacią chleba i wina, aby nam się udzielać.

Aktualna sytuacja wokół Cudu Eucharystycznego w Legnicy

Obecnie trwają intensywne przygotowania związane z wykonaniem projektu relikwiarza. Mamy świadomość wyjątkowości wydarzenia, dlatego nie jest to proste. Pamiętajmy, że dopiero od 10 kwietnia br. możemy podejmować jakiekolwiek działania. Do momentu, dopóki ksiądz biskup nie ogłosił komunikatem tej informacji – nie mogliśmy nic uczynić. Niewiele czasu upłynęło, ale robimy wszystko, co w naszej mocy.

Mamy już pierwsze projekty, które zostały sformalizowane. Mam nadzieję, że wykonawcy podejmą się sprawnej realizacji projektów. Jeżeli będziemy znali przybliżone terminy wykonania relikwiarza, wtedy ksiądz biskup będzie mógł planować wprowadzenie relikwii do kościoła. Aktualnie nie znamy terminu wykonania relikwiarza, prosimy o cierpliwość. Mamy świadomość, że te przygotowania muszą potrwać. Okoliczność jest bardzo ważna i podniosła, dlatego chcemy się do niej dobrze przygotować.

Zainteresowanie wiernych znakiem od Pana Boga

Jest duże zainteresowanie dotyczące Cudu Eucharystycznego, który miał miejsce w naszej parafii. Przyjeżdżają ludzie z różnych stron Polski, ale mamy sygnały także z zagranicy. Grupy młodzieży ze Stanów Zjednoczonych, które przyjeżdżają na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, chcą przyjechać do Legnicy w ramach spotkań w diecezjach. Około 500 młodych Amerykanów będzie przeżywać przygotowanie do ŚDM w miejscu Cudu Eucharystycznego w naszej parafii.

Jest to wyznacznik, że Cud w Legnicy stał się wydarzeniem globalnym. Wiele grup już się zgłasza, by nawiedzić naszą świątynię, mimo iż relikwie nie są jeszcze wystawione na widok publiczny. Odbieramy wiele telefonów, odpowiadamy na pytania odnoszące się do terminu zobaczenia relikwii.

Pragniemy jak najszybciej upublicznić relikwie, ale widzimy że są kwestie, które wymagają czasu. Musieliśmy czekać 2 lata i 4 miesiące, aby prawda o Eucharystii w parafii św. Jacka ujrzała światło dzienne, więc teraz nie jest problemem, aby poczekać jeszcze te kilka miesięcy.

Cud Eucharystyczny jest dla nas ogromną szansą. Pan Bóg dał znak, aby poprzez nasze zmysły pobudzić nas i wezwać do głębokiej wiary. Stwórca nie daje nam żadnych znaków bez przyczyny, lecz w konkretnym celu. Naszym zadaniem jest właściwe ich odczytanie. Każdy z nas musi indywidualnie odpowiedzieć sobie na pytanie, co ten znak do niego mówi, jakie przesłanie niesie. To szansa, abyśmy przebudzili się i dokonali rewolucji w naszym życiu. Obok tego znaku nie można przejść obojętnie.

Sugestie „Gazety Wyborczej” podważające prawdziwość cudu eucharystycznego (to bakterie mogły wywołać takie, a nie inne reakcje chemiczne)

Dziennikarze „Gazety Wyborczej” uczestniczyli w konferencji prasowej, na której wszystko zostało dokładnie opisane, dlatego dziwi mnie ich reakcja. Jednak każdy mierzy swoją miarą. Jak powiedziałem, obok tego wydarzenia nie można przejść obojętnie.

Te wydarzenie stawia wiele pytań. Jeżeli ktoś ma problemy z wiarą to na pewno szuka jakiejś odpowiedzi. Jeżeli nie wierzy w Boga – szuka odpowiedzi czysto racjonalnej, bo „nie mieści mu się w głowie”, że coś takiego może zaistnieć, dlatego rozumiem tych ludzi, że kierują się taką logiką. Pozostaje mi wierzyć, iż przyjdzie czas, że i te osoby, które w taki sposób ujmują nasze legnickie wydarzenie – tak samo Pan Bóg dotknie łaską wiary i poczują dotknięcie Bożej Miłości.

        Ks. Andrzej Ziombra, proboszcz parafii pw. św. Jacka w Legnicy

POLECAMY
Reportaż: Legnicki cud eucharystyczny

RIRM 

drukuj