fot. facebook.com

KRS spotka się dziś w nowym składzie

Przed południem odbędzie się spotkanie Krajowej Rady Sądownictwa w nowym składzie. Zaproszenie do członków KRS wystosował sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wiesław Johann, doradca prezydenta Polski. Ma to być spotkanie roboczo-organizacyjne. 

Pierwsze formalne posiedzenie nowej Krajowej Rady Sądownictwa powinna zwołać I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Sejm wybrał nowych członków Rady miesiąc temu. O niezwłoczne zwołanie posiedzenia KRS apelował do Gersdorf minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

To sytuacja bez precedensu, że najstarszy sędzia stażem musi zastępować I prezes SN – podkreślił minister Zbigniew Ziobro, odnosząc się do dzisiejszego spotkania. W jego ocenie nie powinno to mieć miejsca [czytaj więcej].

– Nieodpowiedzialne działanie I prezes Sądu Najwyższego sprawia, że pan sędzia Wiesław Johann, znajdując się w pewnej desperacji, organizuje takie ważne spotkanie. Mam nadzieję, że da to do myślenia pani prezes i skłoni ją do tego, żeby chciała respektować porządek prawny, jaki w Polsce obowiązuje i wywiązała się ze swojej roli. Jej działanie poprzez niezwoływanie – do czego jest zobowiązana – konstytucyjnego organu, jakim jest KRS, szkodzi polskiemu sądownictwu – zaznaczył Prokurator Generalny.

Według poseł Krystyny Pawłowicz, podczas dzisiejszego posiedzenia może zostać wybrane prezydium. Jak przyznała, z ustawy nie wynika, że bez udziału I prezes Sądu Najwyższego nie można wybrać wiceprzewodniczących lub uzgodnić planu pracy. Konstytucjonalista zapowiedziała, że wyjdzie z takim postulatem. Innego zdania jest poseł PO Borys Budka. Były minister sprawiedliwości twierdzi, że jest to spotkanie nieformalne.

RIRM

drukuj