fot. klaryski.pl

Kraków: Nabożeństwo ku czci bł. Salomei

6 marca o godz. 18.00 w Jubileuszowym Roku bł. Salomei Siostry Klaryski z kościoła św. Andrzeja Apostoła w Krakowie przy ul. Grodzkiej  zapraszają do wzięcia udziału w nabożeństwie ku czci bł. Salomei na pamiątkę odnalezienia Jej relikwii.

Chcemy tego dnia zgromadzić się wokół ołtarza Chrystusa, aby uwielbić całą Trójcę Świętą za życie, powołanie i świętość bł. Salomei, Piastówny, w tym szczególnym roku, kiedy  przypada 750 lat Jej śmierci.

Wspomniana ceremonia odnalezienia Jej relikwii w prezbiterium Bazyliki Braci Franciszkanów w Krakowie miała miejsce 6 marca 1630 roku za pozwoleniem bpa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego.

Naocznym świadkiem był ks. Adam Opatowiusz, kanonik krakowski i profesor teologii Akademii Jagiellońskiej, który opisał to wydarzenie dla potomnych.

Odnalezione relikwie umieszczono w kaplicy Cechu Cieśli, gdzie po beatyfikacji w 1673 roku zbudowano osobny ołtarz. Nieco ukryta, skromna, czeka na tych, co przychodzą do Niej ze swoimi prośbami, aby  orędować za nimi u Boga.

50 lat temu ówczesny metropolita krakowski, ks. kard Karol Wojtyła (dziś św. Jan Paweł II) powiedział w homilii o bł. Salomei: „Czcimy Ją jako dziewicę, która za zgodą męża dochowała ślubu dziewictwa. Czcimy w niej równocześnie wzór wierności małżeńskiej w niełatwych kolejach losu. Czcimy w niej wreszcie powołanie do życia zakonnego, do kontemplacyjnej modlitwy i ofiary, która  w sposób szczególny użyźnia glebę społeczności chrześcijańskiej. W bogatym dziedzictwie pierwszego tysiąclecia znajduje się również i to wielkie świadectwo wiary i miłości pełnej oddania Bogu  i bliźniemu, jakie pozostawiła bł. Salomea”.

Po tylu wiekach, nasza krakowska wspólnota pragnie na nowy wydobyć piękno życia, powołania i przesłania bł. Salomei. Dlatego zapraszamy do wzięcia udziału w nabożeństwie, celebrowanym  wyjątkowo, w obchodzonym Jubileuszowym Roku bł. Salomei.

Więcej o Jubileuszu i bł. Salomei na: www.klaryski.pl.

 

Siostry klaryski z Krakowa/RIRM

drukuj