Komisja Wenecka rozpocznie dziś rozmowy o TK

Przedstawiciele Komisji Weneckiej rozpoczynają dziś rozmowy nt. zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. O ocenę noweli ustawy zwrócił się do Komisji Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski.

Dziś szef komisji ma się spotkać z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Delegacja będzie rozmawiać także m.in. z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości, Trybunału Konstytucyjnego oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Politycy  opozycji oskarżyli rząd Prawa i Sprawiedliwości, że poprzez zmiany w Trybunale naruszył zasady demokratycznego państwa prawa. Krytykę przenieśli także na forum Unii Europejskiej.

Jesteśmy otwarci na dialog, czekamy na pytania, udzielimy wszelkich odpowiedzi nt. sytuacji w Polsce  – zapewnia szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski.

– Sytuacja w Polsce jest przejrzysta. W ubiegłym roku mieliśmy demokratyczne wybory, nowy rząd dokonał korekt w polityce wewnętrznej państwa, które są zgodne z Konstytucją. Jesteśmy gotowi, aby Komisji Weneckiej wytłumaczyć charakter tych zmian. To ciało doradcze do Rady Europy, nie jest sądem czy Trybunałem w związku z tym jej opinie i zalecenia nie mają charakteru wiążącego – informuje minister.

Delegacja przygotuje projekt opinii, który będzie przedmiotem obrad podczas kolejnej sesji plenarnej Komisji, która planowana jest na 11-12 marca.

Jeśli opinia będzie negatywna – Parlament Europejski może znów zorganizować debatę na temat Polski. Przy tej okazji może również przegłosować rezolucję ws. naszego kraju.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl