fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Komisja Sprawiedliwości zaopiniuje dziś projekt #ZatrzymajAborcję

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniuje dziś projekt obywatelskiej inicjatywy #ZatrzymajAborcję. Zmiany mają na celu wykreślenie tzw. przesłanki eugenicznej, która dziś jest najczęstszą przyczyną tzw. aborcji w Polsce.

Każdego dnia w polskich szpitalach ginie troje nienarodzonych dzieci. Dr inż. Antoni Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, powiedział, że dzieje się tak z uwagi na zaniedbania procedury legislacyjnej.

– W tym temacie te działania powinny być błyskawiczne, bo tu idzie o życie człowieka – zaznaczył dr inż. Antoni Zięba w TV Trwam.

Od momentu, kiedy inicjatywa #ZatrzymajAborcję trafiła do Sejmu, w polskich szpitalach zabito 326 dzieci. Do tej pory Sejm zwlekał z podjęciem prac legislacyjnych. Dziś projekt zaopiniuje sejmowa komisja sprawiedliwości.

– Apelujemy o to, żeby podjąć te prace legislacyjne, dlatego że zrelatywizowanie prawa do życia grozi zrelatywizowaniem wszystkich innych praw człowieka – akcentował ks. abp Henryk Hoser, biskup senior diecezji warszawsko-praskiej.

Po sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka projektem powinna zająć się sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

– Wiemy, że czeka ta komisja spraw socjalnych i rodziny na opinię rządu. Mam nadzieję, że rząd jednoznacznie poprze ten projekt –  wskazał dr inż. Antoni Zięba.

Rząd jednak – ustami rzecznik Joanny Kopcińskiej – wskazał, że nie pracuje obecnie nad zaostrzeniem prawa aborcyjnego.

– Nie może być tak, że zaistnienie człowieka nie jest jednocześnie przedmiotem praw podmiotowych. Każde życie ludzkie od początku do końca musi być chronione również prawnie – podkreślił ks. abp Henryk Hoser.

Zmiany – według polityków Prawa i Sprawiedliwości – mają nastąpić do końca bieżącej kadencji Sejmu. Nie możemy zwlekać – apelował z kolei dr inż. Antoni Zięba.

– Myślę, że partia rządząca PiS zdaje sobie sprawę, że od tego tematu nie ucieknie – mówił prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Dyskusja o życiu po raz kolejny budzi spore emocje. Na ulice wychodzą zwolennicy liberalizacji przepisów, którzy wczoraj demonstrowali przed siedzibami kurii w kilku polskich miastach. Kontrmanifestacje przygotowali obrońcy życia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj