Komisja sprawiedliwości o ustawach dot. SN i KRS

Rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. W toku prac posłowie rozpatrzą dwa projekty ustaw zaproponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę – o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o Sądzie Najwyższym.

Jak wskazał Zbigniew Gryglas, poseł partii Porozumienie, „w naszym głębokim przekonaniu ustawy Pana prezydenta to dobra podstawa do tego, by dyskutować dzisiaj o kierunkach reformy wymiaru sprawiedliwości”.

Z zaproponowanymi zmianami nie zgadzają się jednak Platforma Obywatelska oraz Nowoczesna.

– Należy je zmieniać tylko tak, żeby odcinać się od polityków. Politycy nie powinni mieć żadnego wpływu na obsadzanie stanowisk sędziowskich – powiedział Robert Kropiwnicki z PO.

– Projekty mogą być akceptowane tylko w jeden sposób dla opozycji, dla Nowoczesnej – to jest zmiana zapisów pozwalająca na zapewnienie elementu bezstronności sędziowskiej wśród reprezentantów KRS – wskazał Witold Zembaczyński z Nowoczesnej.

Zgodnie z prezydenckimi projektami, skład KRS byłby wybierany przez Sejm większością 3/5 głosów.

Zdaniem posła Grzegorza Długiego z Kukiz’15, zaproponowane zmiany to dopiero początek reformy sądownictwa.

– To ewentualnie dotyczy tylko Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa, natomiast za wymiar sprawiedliwości dopiero trzeba się zabrać – zaznaczył Grzegorz Długi.

Prezydenckie projekty ustaw mają przywrócić społeczeństwu praworządność oraz poczucie sprawiedliwości.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl