fot. flickr.com

Kolejny atak na Facebooka

Portal społecznościowy Facebook został kolejny raz zaatakowany. Naruszono bezpieczeństwo niemal 50 mln kont użytkowników.

Mimo, że nie ma żadnych dowodów na to, że skradzione konta zostały w jakiś sposób wykorzystane, to jednak Facebook zresetował dostęp do portalu 90 mln użytkowników.

– Chcę poinformować was o ważnym problemie bezpieczeństwa, który znaleźliśmy. Wczoraj wieczorem załataliśmy sprawę i podejmujemy środki ostrożności dla tych, którzy mogli zostać dotknięci – napisał wczoraj twórca Facebooka Mark Zuckerberg.

Błąd, który pozwolił hakerom na przejęcie kontroli nad kontem wynikał z funkcji ,,wyświetl jako”, która została uszkodzona poprzez wgrywanie do serwisu plików wideo. Koncern od razu poinformował organy ścigania o zaistniałym incydencie oraz naprawił błąd. Komisja Europejska już po wcześniejszych aferach z wyciekiem danym apelowała do FB o zwiększenie bezpieczeństwa, a także ochrony danych użytkowników.

– Niewiele osób wie, że Facebook udostępnił swoje dane stronom trzecim lub, na przykład, posiada pełne prawa autorskie do wszelkich zdjęć lub treści umieszczonych na nim, nawet po usunięciu konta – podkreśliła komisarz UE ds. sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci Vera Jourova.

Komisja Europejska chce, aby Facebook został sprawdzony przez Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji oraz organy zajmujące się ochrony danych. Jest to odpowiedź na skandal z firmą Cambridge Analytica, która uzyskała dane blisko 87 mln użytkowników Facebooka. Wykorzystała je do wpływania na ich polityczne wybory za pomocą internetowej propagandy.

– Nie będę ukrywać, że jestem niecierpliwa, ponieważ prowadzimy dialog z Facebookiem prawie dwa lata i naprawdę chcę widzieć, nie postęp, to mi nie wystarcza, chcę zobaczyć rezultaty. I chcę zobaczyć wyniki, które zostaną przedstawione w warunkach dla europejskich konsumentów – powiedziała Vera Jourova.

Twórca Facebooka Mark Zuckerberg zapowiedział, że zwiększy ochronę danych osobowych. Sprawą wczorajszego ataku hackerskiego zajmują się organy ścigania.

TV Trwam News/RIRM

drukuj