fot. PAP/EPA

Kolejny atak Guya Verhofstadta na Polskę

Liberał Guy Verhofstadt kolejny raz zaatakował Polskę i oskarżył liderów kilku państw o związki z kremlowską Rosją. Skandaliczne słowa padły w Parlamencie Europejskim przy okazji środowej debaty na temat praworządności w Polsce.

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zaapelował do polskiego rządu o kolejne zmiany dotyczące sądownictwa. KE dostała wsparcie większości w PE.

W nagonkę wymierzoną w Polskę wpisał się szef frakcji liberałów i demokratów w europarlamencie. Według Verhofstadta Europa ma „piątą kolumnę w swoich szeregach”. „Cheerleaderki Putina chcą zniszczyć Europę i liberalną demokrację od wewnątrz (…) używając  pieniędzy i wywiadu Kremla – mówił Guy Verhofstadt. Padły tu nazwiska m.in. premiera Węgier, prezesa PiS-u, szefa MSWiA Włoch oraz eurosceptycznych polityków z Wlk. Brytanii i Francji.

Zarzuty które padły w debacie Parlamencie Europejskim, są absurdalne i powinny spotkać się z reakcją unijnych urzędników – powiedział europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski.

– Rzeczywiście osiągnął tutaj szczyt nonsensu. W zasadzie można to odwrócić i powiedzieć, że tego rodzaju wypowiedzi mogłyby świadczyć o tym, że to pan Verhofstadt jest narzędziem akurat tych wszystkich sił, które dążą do tego, żeby Unię rozbić, żeby wprowadzić zamęt. Wszystko to oczywiście nie ma żadnego pokrycia w faktach – to odniesienie się do Jarosława Kaczyńskiego i do rządów Prawa i Sprawiedliwości w Polsce. Zresztą wszyscy dokładnie wiemy, że politykę resetu, przyjaźni z Rosją, prowadził poprzedni rząd Polski. To tylko pokazuje, że w sali Parlamentu Europejskiego padają twierdzenia, które właśnie nie mają prawie nic wspólnego z rzeczywistością – ocenił prof. Zdzisław Krasnodębski.   

Rzecznik PiS-u Beata Mazurek słowa Verhofstadta nazwała „wierutnym kłamstwem”.

„Nasze fundusze pochodzą z legalnych i transparentnych źródeł; z Guyem Verhofstadtem spotkamy się w sądzie” – oświadczyła rzecznik PiS-u.

Oświadczenie ws. skandalicznych zarzutów unijnego liberała wydali też europosłowie Prawa i Sprawiedliwości.

RIRM/TV Trwam News

drukuj