fot. WOT/Facebook

Kolejni żołnierze z WOT złożą dziś przysięgę

Kilkuset żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złoży dziś przysięgę na sztandar. To członkowie trzech brygad w województwach: podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim. Uroczystości odbędą się w Augustowie, Zamościu i Krośnie.

Przysięgi poprzedził przedostatni w tym roku cyklu szkoleń podstawowych i wyrównawczych. Żołnierze uczyli się posługiwania bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania i pierwszej pomocy.

Dr Przemysław Wywiał, historyk wojskowości, zwraca uwagę, że tworząc jednostki WOT, polskie wojsko może korzystać z doświadczeń Armii Krajowej.

Armia Krajowa była jak obrona terytorialna, ponieważ była to terytorialność powołań do AK. Chłopaki z danego terenu, którzy się znali, lubili i chodzili do szkoły tworzyli później Armię Krajową. Prowadzili oni działania nieregularne. Obecnie mówi się, że obrona terytorialna będzie m.in. prowadzić działania dywersyjne czy partyzanckie. To są piękne tradycje.[…] Budując nowoczesną obronę terytorialną i nowoczesny patriotyzm, należy odwoływać się do tamtych tradycji – wskazuje dr Wywiał.

W szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę już ponad 6,5 tys. żołnierzy. Formowanie WOT rozpoczęło się z początkiem 2017 r.

Do chwili obecnej utworzone zostało dowództwo  oraz trzy brygady w województwach: podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim. Formowane są też kolejne trzy brygady: jedna na Warmii i Mazurach oraz dwie na Mazowszu.

 

RIRM

drukuj