fot. twitter.com/PolskaPolicja

KGP: Od początku wakacji 120 wypadków śmiertelnych i 60 utonięć

120 wypadków śmiertelnych i 60 utonięć miało miejsce od początku wakacji. Najnowszy bilans na ten temat przedstawiła Komenda Główna Policji.

W okresie wakacyjnym o bezpieczeństwo podróżnych dba około 4 tys. funkcjonariuszy. W krytycznych momentach na drogi wyjeżdża nawet 5 tys. policjantów. Jednym z najczęstszych przyczyn wypadków i utonięć w okresie wakacji jest brawura i alkohol – wskazał Mariusz Ciarka, rzecznik KGP.

– Działania policji i współpracujących z nami służb, chociażby Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa, to nie wszystko. Przede wszystkim, pamiętajmy o zdrowym rozsądku, włączmy myślenie. Niestety, nadal spora część tych wypadków to wypadki, które zostały spowodowane poprzez niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. To wypadki spowodowane przez osoby, które były po spożyciu czy w stanie nietrzeźwości, a więc wcześniej spożywały alkohol. Dlatego warto przypomnieć i zaapelować również o ten zdrowy rozsądek. Włączmy myślenie – wszyscy, bo to dotyczy każdego z nas – bo nigdy nie wiemy, kto z nas może stać się ofiarą wypadku drogowego – powiedział rzecznik KGP.

KGP podejmuje szereg działań, które edukują i uświadamiają o niebezpiecznych i tragicznych w skutkach działaniach w okresie letnim.

Jednym z nich jest interaktywna mapa z wypadkami śmiertelnymi na drogach. Jest ona aktualizowana na bieżąco.

Ponadto ruszyły internetowe dyskusje na temat faktów i mitów w ruchu drogowym. Są one prowadzone w każdy czwartek. Funkcjonariusze policji są tez obecni na obozach i koloniach, gdzie prowadzą wzmożone kontrole m.in. środków transportu, którymi podróżują dzieci.

RIRM

drukuj