fot. https://pixabay.com/pl/

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży apeluje do prezydenta R. Trzaskowskiego o zmianę̨ podjętej decyzji ws. krzyży i symboli religijnych w instytucjach publicznych Warszawy

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży wystosowało list otwarty do prezydenta stolicy Polski, Rafała Trzaskowskiego, w sprawie decyzji o usunięciu krzyży i symboli religijnych z urzędów publicznych w Warszawie. Wyrażają w nim swoje zaniepokojenie. Decyzja ta – jak zauważają – stanowi naruszenie wielowiekowej tradycji oraz symboliki religijnej, która jest integralną częścią̨ polskiego dziedzictwa kulturowego.

W liście otwartym KSM podkreśla, że krzyż̇ jest symbolem nie tylko religijnym, ale również̇ historycznym i kulturowym, który odgrywa ważną rolę w życiu wielu Polaków. Stowarzyszenie apeluje o zmianę tej decyzji.

„Obecność symboli religijnych, w tym krzyża, pozwala przypominać o wartościach uniwersalnych dla naszego społeczeństwa jak: miłość, empatia, solidarność i odwaga” – piszą członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

W liście KSM zwraca uwagę na kilka kluczowych kwestii:

  1. Poszanowanie tradycji: Krzyż jest ważnym symbolem religijnym i kulturowym, który od wieków obecny jest w polskiej przestrzeni publicznej.
  2. Różnorodność wyznaniowa: Współistnienie różnych wyznań i światopoglądów powinno opierać się na wzajemnym szacunku i dialogu.
  3. Wpływ na społeczność: Decyzje dotyczące symboli religijnych w przestrzeni publicznej powinny być konsultowane z mieszkańcami i organizacjami reprezentującymi różne grupy wyznaniowe.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) to ogólnopolska organizacja zrzeszająca młodych katolików, działająca na rzecz kształtowania postaw obywatelskich, patriotycznych i religijnych wśród młodzieży. KSM organizuje liczne inicjatywy, warsztaty i wydarzenia mające na celu rozwój młodych ludzi w duchu wartości chrześcijańskich. Poniżej zamieszczamy pełną treść listu.

List otwarty KSM do Pana Rafała Trzaskowskiego w zwiazku z zarzadzeniem z dnia 8 maja 2024

KSM/radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl