fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Kara dla polskich rolników za przekroczenie kwot mlecznych

Polscy rolnicy zapłacą 660 mln zł kary za przekroczenie kwoty mlecznej w roku 2014/2015. Chodzi o 63,5 tys. producentów mleka, którzy wyprodukowali je ponad swój limit. Możliwe jest rozłożenie kary na 3 raty.

Według danych Agencji Rynku Rolnego, ilość skupionego mleka wyniosła ponad 10,5 mld kg, czyli krajowa kwota dostaw została przekroczona o blisko 6  proc. Połowa producentów mleka, którzy przekroczyli limity ma gospodarstwa w województwach mazowieckim i podlaskim. 1/3 rolników będzie musiała zapłacić karę do 1 tys. zł, a 2 tys. osób powyżej 50 tys. zł.

Unia Europejska nie ugięła się pod protestami m.in. rolniczej „Solidarności” i nałożyła kolejne kary na gospodarzy – mówi senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący „Solidarności” Rolników Indywidualnych.

– Unia Europejska nie odstąpiła od nakładania kary, pomimo tego, że ta kara już w tym roku nie obowiązuje. Można było potraktować odstępstwo od tej zasady. Nie skorzystano z tego i zaplanowano, że w sumie w UE będzie to ponad 400 mln euro. Polska ma nałożoną karę, w związku z tym rozłożenie na raty spowoduje tylko częściową ulgę – „powolną śmierć” dla części gospodarstw, które spłacając te kary, będą się zastanawiać, czy zdążą uratować swoje gospodarstwo czy gospodarstwa – przy tak spadających cenach na mleko zostaną zlikwidowane, bo nie będą w stanie funkcjonować ani spłacać kredytów – wskazuje senator.

W tym tygodniu Agencja rozpocznie rozsyłanie decyzji o karach. Po otrzymaniu decyzji rolnik będzie mógł złożyć wniosek o rozłożenie kwoty tej opłaty na 3 raty, przy czym pierwsza rata musi być uregulowana do końca września i ma wynosić nie mniej niż 1/3 całej kary. Kolejna rata musi być zapłacona w 2016 r. Reszta musi być uregulowana w roku 2017.

RIRM

drukuj