fot. flickr.com

Kancelaria Premiera podsumowuje 2018 rok: podwyżka płacy minimalnej, ułatwienia dla firm

Podwyżka płacy minimalnej, wsparcie dla rolników poszkodowanych w suszy, większe wpływy z podatków, ułatwienia dla przedsiębiorców, program „Dobry start” dla każdego uczącego się dziecka – wymieniła Kancelaria Premiera podsumowując 2018 rok.

Kancelaria Premiera podsumowując w poniedziałek na Twitterze rok 2018, podkreśliła, że w 2019 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2250 zł, a minimalna stawka godzinowa 14,70 zł.

Jak zaznaczono, w bieżącym roku zapewniono wsparcie dla rolników dotkniętych suszą w wysokości 1,5 mld zł, a w przyszłym roku łączna pomoc ma wynieść 2,2 mld zł.

Przypomniano, że w ramach programu „Dobry start” dla każdego uczącego się dziecka do 18. roku życia zapewnione zostało wsparcie w wysokości 300 zł; wsparcie otrzymało 4,5 mln dzieci.

Kancelaria premiera zwróciła też uwagę na uszczelnienie systemu podatkowego.

„Wysokie dochody z VAT, PIT i CIT wynikają przede wszystkim z uszczelnienia systemu podatkowego. Rosnącym dochodom budżetu państwa i samorządów sprzyja także szybki wzrost gospodarczy, pozytywna sytuacja na rynku pracy i dobra koniunktura gospodarcza” – podkreślono. Jak czytamy, od stycznia do listopada br. dochody z VAT były wyższe o ok. 11,2 mld zł, z PIT o 6,5 mld zł, a z CIT o 4,5 mld zł.

Podkreślono też, że w okresie styczeń-listopad 2018 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 20,1 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.

Jak zaznaczyła Kancelaria Premiera na Twitterze, zostały też wprowadzone ułatwienia dla przedsiębiorców; wskazano na „mały ZUS” oraz obniżenie CIT dla małych przedsiębiorstw do 9 procent.

PAP/RIRM

drukuj