fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

K. Godek: Będę działać w celu wpisania projektu „Zatrzymaj Aborcję” do porządku prac komisji sejmowej

Projekt „Zatrzymaj Aborcję” w dalszym ciągu nie został wpisany do porządku prac sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Posłowie spotkają się w przyszłym tygodniu. Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina zapowiedziała na antenie Radia Maryja, że będzie podejmować działania, by wpisać projekt do harmonogramu prac komisji.

Obrońcy życia domagają się szybkiego uchwalenia projektu, który wykreśla z polskiego prawa przesłankę eugeniczną. Zwracają uwagę, że codziennie zabijanych jest troje dzieci.

Posłowie z komisji oczekują na kolejne opinie do projektu. Ekspertyzy sporządziły już: Biuro Analiz Sejmowych oraz sejmowa komisja sprawiedliwości.

Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina podkreśla, że na następne dokumenty możemy czekać latami.

– Spotkałam się z takim stanowiskiem niektórych posłów tej komisji, że im więcej opinii zostanie zgromadzonych do tego projektu, tym wiarygodniejsze będzie później postanowienie komisji o zarekomendowaniu tego projektu Sejmowi do uchwalenia. Po drugie, pamiętajmy, że domagając się zakazu zabijania nienarodzonych dzieci, my tak naprawdę narażamy się wszyscy środowiskom proaborcyjnym. To nie są środowiska, którym można zamknąć usta jakąkolwiek opinią. Choćbyśmy zgromadzili kilkanaście albo kilkadziesiąt opinii do tego projektu, to zawsze feministki będą protestować – zauważa Kaja Godek.

Inicjatywa obywatelska jest w Sejmie od stycznia. O niezwłoczne podjęcie prac nad przepisami zaapelowali księża biskupi i Polacy, którzy masowo wysyłali do polityków listy w tej sprawie.

Dziś polskie prawo dopuszcza możliwość zabicia dziecka nienarodzonego w trzech przypadkach: zagrożenia życia matki, poczęcie w wyniku popełnienia czynu zabronionego oraz ze względu na chorobę dziecka. Obywatelski projekt likwiduje tę ostatnią przesłankę.

RIRM

drukuj