fot. PAP/Jakub Kamiński

Już 2,3 mln wniosków w programie „500 plus”

Ponad 2,3 mln osób złożyło dotychczas wnioski w programie „Rodzina 500 plus”poinformowała w Sejmie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Dodała, że do końca kwietnia na 2 tys. 479 tys. gmin tylko 402 samorządy nie rozpoczęły wypłat, a 180 nie wydało jeszcze decyzji.

Minister podała, że zgodnie ze stanem na 10 maja wnioski w programie złożyło 2,3 mln osób – na 2,7 mln uprawnionych rodzin; prawie 1,8 mln w formie papierowej złożono w urzędach, a 515 tys. – drogą elektroniczną, głównie za pośrednictwem banków.

„Jeśli chodzi o liczbę rozpatrzonych już przez gminy wniosków, z których wydano już decyzje, to na 10 maja jest to prawie milion decyzji. Oczywiście te dane są płynne, bo liczba wydanych decyzji lawinowo rośnie”- podkreśliła szefowa resortu rodziny.

– Świadczenie otrzymało 1 mln 200 dzieci. (…) To naprawdę jest niezły stan. Jeżeli jeszcze uwzględni się czas na złożenie wniosku i ten związany z otrzymaniem kwoty z wyrównaniem – to jest koniec czerwca, to myślę, że realizacja przebiega nieźle, dzięki też dobrej współpracy z samorządami, chociaż też jest niewielka ilość samorządów, które jeszcze nie wydały decyzji – to 180 gmin. Są też gminy, które jeszcze nie rozpoczęły płatności – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Program „Rodzina 500 plus” ruszył 1 kwietnia. Zgodnie z jego zapisami świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie wypłacane jest na każde drugie i kolejne dziecko.

W przypadku dochodu poniżej 800 zł netto na osobę, rodzina otrzyma wsparcie także na pierwsze dziecko. Dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne kryterium dochodowe wynosi 1200 zł.

RIRM

drukuj