J. Zieliński: Ustawa o systemie alarmowania ludności niebawem trafi do Sejmu

Chcemy zbudować powszechny i nowoczesny system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach zadeklarował wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński. Przygotowany przez resort projekt regulacji w tej sprawie wkrótce ma trafić do konsultacji. Chodzi o nową ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Nowy system alarmowania będzie bazował na wykorzystaniu m.in. mediów elektronicznych w sposób symultaniczny – wskazał wiceminister Jarosław Zieliński.

Chcemy, żeby był bardziej ekspansywny, a więc mniej uzależniony od woli tych, którzy pobierają aplikację, zaś dostępny na różnych nośnikach informacyjnych w sposób symultaniczny, tj. telewizja, internet, telefonia komórkowa czy syreny alarmowe. Aby symultanicznie działały różne reformy przekazywania ważnych informacji ostrzegających, musimy dopiero ten system zbudować. Nasi poprzednicy go nie zbudowali, ale my chcemy to zrobić i te działania są przed nami w ramach dużej ustawy, która została przygotowana.

Jak dodał wiceminister ustawa niebawem trafi do konsultacji zewnętrznych i do Sejmu.

– Chcemy, żeby jak najszybciej weszła w życie. Ureguluje kompleksowo bardzo ważny obszar dotyczący ochrony ludności obrony cywilnych zarówno w sytuacjach zwykłych, jak i zagrożeń, w tym nadzwyczajnych – powiedział wiceszef MSWiA.

System ostrzegania, nad którym pracuje resort, ma opierać się m.in. na informacjach radiowych oraz graficznych i tekstowych emitowanych w TV i internecie. Przewiduje się też przesyłanie za pomocą telefonii komórkowej wiadomości abonentom znajdującym się w zagrożonym rejonie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl