fot. PAP/Rafal Guz

J. Sasin o reformie sądów: Nic nie stoi na przeszkodzie, aby osiągnąć porozumienie z prezydentem

W najbliższych dniach klub Prawa i Sprawiedliwości powinien przedstawić poprawki do prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Politycy partii rządzącej liczą, że zmiany szybko wejdą w życie. Opozycja zapowiada próbę odrzucenia projektów w pierwszym czytaniu w Sejmie.

Po piątkowych rozmowach prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS-u Jarosławem Kaczyńskim w sprawie prezydenckich projektów obie strony mówiły o bliskim kompromisie. Poprawki, które zgłosiła partia rządząca mają zostać przedstawione prezydentowi na piśmie.

Poseł Jacek Sasin z PiS ma nadzieję, że również w stosunku do poprawek uda się osiągnąć konsensus. Polityk podkreślił, że obecna sytuacja jest wynikiem ustępstw jego partii wobec oczekiwań prezydenta

Zaakceptowaliśmy zarówno tę zasadę trzech piątych przy wyborze Krajowej Rady Sądownictwa, zaakceptowaliśmy tą oczekiwaną przez pana prezydenta zasadę pewnego ponadpartyjnego wyboru tych członków KRS-u, ale również rozwiązania emerytalne w Sądzie Najwyższym w miejsce, tak jak proponowaliśmy, całościowej odnowy kadrowej tego organu sądowniczego. Zaaprobowaliśmy również kwestię rozwiązań społecznych, czy zmniejszenia roli ministra sprawiedliwości, także myślę, że dzisiaj nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takie porozumienie osiągnąć – powiedział poseł.

Przy okazji sprawy reformowania wymiaru sprawiedliwości i sobotniej konwencji Solidarnej Polski pojawia się sprawa jedności w obozie rządzącym. W sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że „może wyciągnąć rękę do współpracy z prezydentem”. Wczoraj także rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński stwierdził, że jest oczywiste, iż prezydent jest otwarty na dobrą współpracę z całym rządem.

RIRM

drukuj