IPN apeluje, by pamiętać o poległych bohaterach

IPN apeluje, aby w tym szczególnym czasie pamiętać o poległych Bohaterach – ofiarach terroru komunistycznego. Instytut przypomina, że na wielu polskich cmentarzach istnieją symboliczne miejsca, w których stawiamy świece na znak pamięci o poległych bohaterach i niewinnych ofiarach.

IPN apeluje by pamiętać także o zamordowanych w 1944-1956 – tych, których szczątki już odnaleźliśmy i nadal poszukujemy. „Nie możemy zapomnieć o bohaterach, którzy oddali życie w walce za naszą Ojczyznę i jej wolność” – mówi Agnieszka Sopińska-Jaremczak, rzecznik IPN-u.

– Te osoby były często chowane w dołach śmierci. Dopiero po latach ich bliscy mogą zapalić świeczkę na ich grobach. Przez lata bezimienne, albo wręcz zapominane w świadomości ogólnospołecznej, były w tych przerażających dołach śmierci. Władze komunistyczne robiły wszystko aby o nich nie pamiętać, aby wymazać tych Bohaterów, pisanych przez wielkie „B”, z naszej świadomości. Nie udało się to do końca komunistom. Dalego dzisiaj należy przywracać pamięć bohaterom. Należy także w tym szczególnym dniu naszej tradycji (czyli 1 listopada) o nich pamiętać, zapalić po prostu światełko – wyjaśnia Agnieszka Sopińska-Jaremczak.       

IPN planuje wiosną przyszłego roku wznowić poszukiwania szczątków ofiar w kwaterze „Ł” na Wojskowych Powązkach. Tam w latach 1944-1956 komunistyczna bezpieka skrycie grzebała ciała swoich ofiar, żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Dzięki powołanej jesienią 2012 r. Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów dotąd udało się zidentyfikować 41 z ofiar. Wśród nich znaleźli się m.in. Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”, mjr Hieronim Dekutowski ps. „Zapora” i Danuta Siedzikówna ps. „Inka”.

Nadal poszukiwane są ważne postacie polskiej historii jak gen. August Emil Fieldorf „Nil”, rotmistrz Witold Pilecki czy ppłk Łukasz Ciepliński „Pług”.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl