PAP/Roman Jocher

Harcerze świętują odzyskanie przez Polskę niepodległości

Harcerze świętują stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.  Na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku trwa Zlot Związku Harcerstwa Polskiego.

Dla uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości harcerze ułożyli żywą biało czerwoną flagę. Ta flaga to ich znak patriotyzmu – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził harcerzy na Wyspie Sobieszewskiej.

„Żywa flaga stworzona przez was, harcerze, to piękny znak waszego patriotyzmu. 100 lat temu harcerstwo zrodziło się wraz z Niepodległą i zapisało piękną kartę w latach próby. Dziś waszą postawą pokazujecie, że jesteście przyszłością Polski. Czuwaj!” – napisał premier RP.

Harcerstwo przede wszystkim wychowuje – mówił podharcmistrz Wojtek Puchacz.

– O to chodzi, żeby harcerstwo wychowywało, żeby kreowało liderów przyszłości, osoby, które będą potrafiły powiedzieć nie, gdy wszyscy będą mówili tak – powiedział Wojtek Puchacz z biura prasowego zlotu ZHP w Gdańsku.

Bycie w harcerstwie potrafi nauczyć tego, co w życiu ważne.

– Na pewno uczy samodzielności i pomagania innym. Ja np. od tego czasu jak jestem w harcerstwie, częściej pomagam innym i staram się coś zmieniać w swoim życiu – podkreśliła Justyna z 30 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej „Włóczykije”.

Wystawa poświęcona historii harcerstwa polskiego, strzelanie z łuku, gry planszowe, chodzenie po linie – to tylko niektóre z atrakcji zlotu ZHP.

– Mamy tutaj robotykę, zajęcia, które mówią o zdrowym stylu życia, czyli rzeczy, które są obecnie potrzebne dzieciom i młodzieży do świadomego życia. I te nasze wartości wdrażamy również w codziennym dorosłym życiu – zaznaczyła Marta Bańka, rzecznik Zlotu ZHP w Gdańsku.    

– Obozy to jest chyba najlepsza część całego harcerstwa. Siedzimy do późna przy ognisku, śpiewamy, poznajemy super ludzi – mówił Stasiek z 30 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej „Włóczykije”. 

Na tegorocznym zlocie przebywają drużyny z różnych zakątków Polski i świata.

– Mamy tutaj Polonię harcerską ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady, ale mamy także skautów z Hongkongu, jednego skauta z Nepalu, z Ukrainy, z Białorusi, z Niemiec, również ze Szwecji czy z Wielkiej Brytanii – wskazała Marta Bańka.

Tegoroczny zlot jest drugim w historii pod względem wielkości. Największy odbył się w 1935 r. Zlot ZHP zakończy się 16 sierpnia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj