fot. facebook.com

Groby weteranów walk o wolność i niepodległość pod opieką państwa?

Posłowie zajmą się dziś rządowym projektem ustawy o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość. Rząd proponuje, by państwo objęło swoją opieką miejsca pochówku, które nie są grobami wojennymi i obecnie traktowane są jako prywatne. Chodzi zarówno o mogiły na terenie Polski, jak i poza jej granicami.

Ten projekt jest formą szacunku dla tych, którzy walczyli o wolność Polski – zaznacza senator Jan Maria Jackowski.

Jest to bardzo dobra inicjatywa, wychodząca naprzeciw realnym problemom, zwłaszcza odnośnie grobów, które znajdują się poza terytorium Polski. Rzeczpospolita jak najbardziej powinna okazać szacunek właśnie poprzez właśnie taki rodzaj działania dla tych bohaterów, dzięki którym mamy niepodległą Polskę. Sądzę, że projekt będzie szybko procedowany. Wychodzi on również naprzeciw środowisk weteranów, kombatantów oraz ich rodzin – wskazuje Jan Maria Jackowski.

Wykaz grobów będzie prowadzić prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Środki z funduszu będą przeznaczone na budowę, remont lub utrzymanie mogił. O pieniądze będą mogły ubiegać się osoby fizyczne, a także m.in. stowarzyszenia, kościoły i związki wyznaniowe.

Zgodnie z obecną ustawą groby weteranów, traktowane jako prywatne, nie podlegają żadnej ewidencji. Jednocześnie przepisy nie przewidują systemowego wsparcia państwa dla podmiotów sprawujących nad nimi opiekę.

 

RIRM

drukuj