fot. flickr.com

Frankowicze: Senat głosami PO zmienił ustawę na korzyść banków

Kosztami przewalutowania kredytów podzielą się po połowie banki i tzw. frankowicze. Senat przy sprzeciwie polityków PiS-u przyjął poprawkę PO.

Wcześniej w przygotowanej przez rząd ustawie 90 proc. kosztów przewalutowania kredytu miały płacić banki, a tylko 10 proc. kredytobiorcy. Tą wersję odrzucono. Senatorowie odrzucili też poprawki PiS-u. Chodziło m.in. o poprawkę skreślającą zastosowanie ustawy tylko do posiadaczy mieszkań o określonej powierzchni i tych, którzy nie posiadają innego lokalu.

Okazuje się, że dla PO ważniejsza jest ochrona zysków banków – zaznacza senator Grzegorz Bierecki.

Być może na stanowisko senatorów PO wpływ miała opinia przewodniczącego senackiego klubu PO Marka Rockiego, który od 1999 r. do 2015 r. był członkiem Rady Nadzorczej Banku Millenium, jednego z banków, które mocno zaangażowane były w ten proceder frankowy. Przecież uczestniczył on w projektowaniu tego produktu, przez wiele lat zatwierdzał plany działalności tego banku. Druga osoba, która wpłynęła na stanowisko senatorów PO – to minister Mateusz Szczurek, który przecież jako główny ekonomista banku ING, którym był przed objęciem urzędu ministra, przygotowywał, planował projekcje biznesowe tego banku, który także zaangażowany był w przygotowywanie tych produktów – tłumaczy senator Grzegorz Bierecki.

Zmian w ustawie domagali się także przedstawiciele stowarzyszeń zrzeszających tzw. frankowiczów. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

RIRM

drukuj