„Ewangelia Małżeństwa i Rodziny” – międzynarodowy Kongres w WSKSiM

W murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu rozpoczyna się dziś Międzynarodowy Kongres pod hasłem „Ewangelia Małżeństwa i Rodziny”. Patronat nad wydarzeniem objął ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Ojciec Święty Franciszek, mając na względzie zbliżające się w październiku XIV Zgromadzenie Zwyczajne Ogólne Synodu Biskupów, zaprosił cały Kościół wraz z instytucjami akademickimi i stowarzyszeniami świeckimi do rozległej refleksji na temat rodziny. Inicjatywa Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej jest odpowiedzią na papieskie wezwanie o przywrócenie należnej czci małżeństwu i rodzinie oraz ich piękna, zgodnego z zamysłem Boga Stwórcy.

Otwarcia kongresu o godz. 17.00 dokona ordynariusz diecezji toruńskiej – ks. bp Andrzej Suski oraz Rektor-Założyciel Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR. Referat inauguracyjny pt. „Nadzieja rodziny dla Kościoła, nadzieja Kościoła dla rodziny” wygłosi ks. kard. Gerhard Műller, Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary. Po nim głos zabierze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki, który podejmie temat „Chrystusowe wezwanie od początku – wzorem duszpasterstwa Kościoła”.

W gronie wybitnych prelegentów znajdą się goście z Korei Południowej, Hiszpanii, Egiptu, Demokratycznej Republiki Konga oraz Ukrainy. Nie zabraknie także polskich znakomitych teologów i znawców z zakresu małżeństwa i rodziny. W murach toruńskiej uczelni pojawią się ks. bp Stanisław Stefanek, ks. prof. Paweł Bortkiewicz, ks. prof. Paweł Góralczyk oraz o. prof. Kazimierz Lubowicki.

Spotkanie uświetni nowa sztuka w wykonaniu studenckiego teatru „Dobry Wieczór”. Pod okiem Jerzego Zelnika (opieka artystyczna i adaptacja) oraz o. Dariusza Drążka CSsR (reżyseria), studenci przygotowali fragmenty „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego. Kongres zakończy się w sobotę ok. godz. 19.00.

 

 

kongres-plakat

RIRM/TV Trwam News

drukuj